Објавено на:

Русија забрани Велика Британија да го користи нејзиниот воздушен простор

t

Русија го ограничува користењето на својот воздушен простор за авиони поврзани со или регистрирани со Велика Британија, вклучително и транзитни летови, соопшти Росавиација.


Ограничувањето за користење на рускиот воздушен простор за летови на сопственост, изнајмени или користено од лица поврзани со Велика Британија или регистрирани во Велика Британија, вклучително и транзитни летови низ воздушниот простор, беше воведено од 11:00 часот по московско време на 25 февруари просторот на Русија “. „Росавијација“, соопштија.


Како што е наведено, оваа мерка е преземена во согласност со одредбите од Меѓувладиниот договор за воздушен транспорт меѓу Русија и Велика Британија како одговор на непријателските одлуки на британските воздухопловни власти во врска со ограничувањата на редовните летови на сопственици, изнајмени или користени лица поврзани со Русија или регистриран во Русија“.


Говорејќи во парламентот во четвртокот, британскиот премиер Борис Џонсон рече дека Лондон ги забранува активностите на Аерофлот во Обединетото Кралство поради ситуацијата во Украина, а исто така воведува санкции за бројни воени корпорации.

После тоа, Федералната агенција за воздушен транспорт на Русија (Росавијација) испрати известување до британските воздухопловни власти да се придржуваат до одредбите од договорот за воздушен транспорт, предупредувајќи дека Русија може да примени реципрочни мерки по санкциите против Аерофлот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Илинденска“ Скопје via Москва: Директни пипци од…

Ќерката на вицепремиер во земја членка на…

Кремљ го поздрави ставот на Зеленски за…

Русија денеска позитивно одговори на коментарите на…

(Фото) Ова е хеликоптерот што Србија ни…

Припадниците на хеликоптерската единица и Министерството за…

Венс: Ако победи Трамп ќе преговара со…

Доколку Доналд Трамп победи на изборите, ќе…

Кремљ ги засили мерките за безбедност на…

Безбедноста на претседателот на Русија, Владимир Путин,…