Објавено на:

Русија потврди: И вториот авион А-50У е соборен од украински проектил

t

Московскиот суд издаде налог за апсење на полковникот Микола Џјаман, командант на 138-та ракетна бригада за воздушна одбрана на Украина, обвинувајќи го дека наредил соборување на авион на руските воздушни сили.

Инцидентот се случи на 23 февруари 2024 година, што резултираше со уништување на авион А-50У, а загинаа и 10 членови на екипажот.

Спротивно на претходните јавни изјави на руските официјални лица, кои ја припишуваат несреќата на пријателски оган од рускиот систем за воздушна одбрана, наодите на судот сега покажуваат поинаку.

А-50У, клучен авион за рано предупредување и контрола првично беше пријавен од руските официјални лица дека бил соборен од пријателски оган.

Сепак, неодамнешната судска одлука укажува на украинска одговорност.

Ова се усогласува со неодамнешните американски извештаи кои потврдуваат дека друг А-50У бил соборен од ракетен систем Патриот во јануари 2024 година.

Загубата на овие средства со висока вредност се припишуваат на системите за воздушна одбрана со долг дострел „Патриот“.

Тие предизвикаа значителна загриженост во руските воени кругови.

Инцидентите ја нагласуваат способноста на системот да вклучи и уништи цели со висока вредност на неочекувани дострели, предизвикувајќи ги претпоставките на планирањето на руската воздушна одбрана.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова провокативна изјава на Медведев: Русија да…

Русија треба да направи се за да…

Сијарто: Ако не ја запреме војната стотици…

Стратегијата на Европската унија и НАТО не…

Кина до НАТО: Добро размислете што правите…

Кина го советува НАТО да размисли за…

НАТО се обврза да обезбеди воена помош…

НАТО официјално се обврза да обезбеди воена…

Гаши се сретна со претседателот на украинската…

На маргините на Парламентарниот самит во Вашингтон,…