Објавено на:

Русија со остра реакција: Седницата на Советот за бeзбедност на ОН за Украина изгледа како повик за војнa

t

Постојаниот претставник на Русија во ОН, Василиј Небензја, свикувањето на седница на Советот за безбедност на ОН за ситуацијата околу Украина го нарече провокација.
„Вчера на седницата свикана од САД објавивме дека разоткривањето на работите, како и вчера, личи на повик за војна. Тоа беше навистина провокација“, изјави Небензја.
Според него, се создава впечаток дека Вашингтон не е заинтересиран за решавање на украинската криза, бидејќи Киев стана геополитичка карта во рацете на САД.
Небензја посочи дека санкциите против Русија, доколку бидат воведени, ќе предизвикаат одговор на Москва.

„Најиронично е што зборуваат за санкции, пред да се случи нешто, зборуваат за превентивни санкции. Некои изјави на украинските претставници се многу добредојдени. „Смешно е што долго време зборуваме дека Украина не ги спроведува договорите од Минск, но Русија е казнувана поради тоа“, додаде тој.
Рускиот дипломат уште еднаш повтори дека на украинската граница нема руски војници и дека не му е јасно каде Западот ја нашол бројката од 100.000 руски војници.
Седницата на Советот за безбедност на ОН беше свикана од САД во понеделник со цел да се разговара за „заканувачкото однесување“ на Москва кон Украина и зголемувањето на руското воено присуство на границата. Русија ја нарече седницата ПР-сесија, додека настанот се сведе на неосновани обвинувања на Москва од страна на Западот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Гутереш: Невозможно е горливите светски проблеми да…

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави…

(Видео) Двајца загинаа, а уште толку се…

Двајца загинаа, а уште две лица се…

САД: Руската инвазија на Украина ќе предизвика…

Амбасадорката на САД во Обединетите нации, Линда…