Објавено на:

Рускиот амбасадор во САД: Нови санкции се неминовни – ние ќе се бориме до последниот дипломат

t

Претставници на Русија и на САД одржаа консултации во Виена за прашањето за нормализирање на работата на амбасадите, но тие разговори завршија без резултати, изјави амбасадорот на Русија во САД, Анатолиј Антонов.

Во таа насока, како што рече, уште 28 руски дипломати ќе ја напуштат Америка до 30 јуни.
На прашањето дали тоа ќе доведе до целосно прекинување на дипломатските односи меѓу Русија и САД, Антонов рече дека за тоа ќе одлучат претседателите, но дека руската амбасада ќе работи „до последниот дипломат“.


„Не сакам да звучи претенциозно, но ќе работиме до последниот дипломат и ќе се обидеме да ги браниме националните интереси, а истовремено да се обидуваме да ги нормализираме руско-американските односи“, изјави Антонов во емисијата „Соловјов во живо“.

Тој исто така рече дека американските власти се заканиле дека ќе ги уапсат руските дипломати на кои им било наредено да ја напуштат земјата.

Зарем тоа не е вистинско протерување на нашите дипломати?“, праша Антонов.

Рускиот амбасадор се осврна и на прашањето за американските санкции насочени против Русија, велејќи дека во Вашингтон има целосен консензус за прашањето за нови мерки.

„Тоа е тажна приказна, секој ден слушаме дискусии за тоа во Конгресот. „Постои целосен консензус дека се потребни санкции, единственото прашање е до кој степен и во кој рок“, рече тој.

Говорејќи за Украина, Антонов рече дека Москва нема намера да ја нападне бидејќи такво нешто не е во нејзин интерес. „Да се ​​прават какви било илузии за руската агресија е апсолутна глупост“, нагласи тој.

Тој ја коментираше и неодамнешната средба меѓу претседателите на Русија и Кина, Владимир Путин и Си Џинпинг, велејќи дека Америка е загрижена за приближувањето меѓу Москва и Пекинг, што може да се види и од најавите во американските медиуми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кина кон земјите од Г7: Гледајте си…

Пекинг го отфрли барањето на Г7 да…

Официјално: Русија денеска го прекина снабдувањето со…

Рускиот извоз на електрична енергија во Финска…

Русија дозволи евакуација на ранети од Азовстал:…

Руската армија воведе прекин на огнот во…

Лукашенко: Веќе се формирани единици од илјадници…

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјави дека…

Шаленберг: Знаеме дека Русија има голем потенцијал…

Неопходно е ЕУ да помине од зборови…