Објавено на:

Рускиот премиер Мишустин го обвини Западот за “пиратство”: Ја ограбија нашата земја

t

Западните земји сакаа да ја уништат руската економија со санкции, од кои некои во суштина не се ништо помалку од целосна пиратерија, предупреди во четвртокот рускиот премиер Михаил Мишустин, додека го доставуваше својот годишен извештај за работата на владата до парламентот.

„Непријателските нации не најдоа подобар начин од тоа да се вратат на типичната пиратска практика, ако ја наречеме лопата лопата. Со замрзнување на нашите средства, тие де факто ја ограбија земјата“, рече премиерот.

Мишустин мислеше на одлуката за замрзнување на руските девизни резерви деноминирани во долари и евра, кои изнесуваат околу 300 милијарди долари.

Според изјавите на Белата куќа, САД се обидуваат да ја натераат Русија да не го плати својот државен долг, откако претходно оваа недела ѝ забранија на Москва да користи средства под американска јурисдикција за плаќање на нејзините заеми. Официјалните лица рекоа дека Кремљ сега ќе мора „да избере помеѓу трошење на расположливите средства за плаќање на долгот или неисполнување на обврските“.

Русија, наводно, платила камата на својот долг во рубли оваа недела. Таа, исто така, најави дека ќе бара од купувачите на неговиот природен гас да извршат плаќања во руска банка, која потоа ќе ги замени парите во рубли.

Москва рече дека шемата е дизајнирана да го заштити нејзиниот профит од замрзнување. Некои западни земји кои купуваат руско гориво изјавија дека нема да платат во рубљи бидејќи сегашните договори не го бараат тоа од нив.

За време на својот извештај пред пратениците, Мишустин призна дека економскиот притисок врз земјата има сериозен ефект. „Сегашната ситуација без резерва може да се нарече најтешка во трите децении на [модерната] руска историја“, рече тој.

Сепак, премиерот инсистираше на тоа дека неговата влада би можела да се справи со прашањата што ги претставуваат западните потези. „Оние кои се обидуваат да не изолираат и да не исклучат од светската економија ќе пропаднат“, рече тој. „Нашата нација е интегрирана во глобалните процеси.

Тој ги повика опозициските фракции во парламентот да се соберат зад владата и да и помогнат да ја води нацијата низ кризата. Тоа е неопходно за да се заштитат интересите на рускиот народ, рече тој.

„Какви и да имаме спорови за развојот на земјата и различните делови од животот во неа, сигурен сум дека сме обединети за целите да ги браниме нашите граѓани и националната безбедност“, рече тој.
САД и нивните сојузници ја насочија Русија со невиден број економски санкции како одмазда на воениот напад на Москва против Украина кон крајот на февруари. Мишустин рече дека западните земји го започнаа нападот „за да поттикнат паника и да ги повредат сите“ во Русија.

„Архитектите на стратегијата очекуваа дека оваа бура од санкции ќе ја уништи нашата економија за неколку дена. Ова сценарио не се реализираше“, рече премиерот.

Москва ја нападна соседната држава кон крајот на февруари, по неуспехот на Украина да ги спроведе условите од договорите од Минск потпишани во 2014 година и евентуалното признавање од страна на Русија на републиките Доњецк и Луганск од Донбас. Протоколот од Минск со посредство на Германија и Франција беше дизајниран да го регулира статусот на регионите во рамките на украинската држава.

Русија сега побара Украина официјално да се прогласи за неутрална земја која никогаш нема да се приклучи на воениот блок на НАТО предводен од САД. Киев инсистира на тоа дека руската офанзива била целосно неиспровоцирана и ги негираше тврдењата дека планирала насилно повторно да ги заземе двата региони.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Магичен поглед и силна порака: Руски…

Специјалниот дописник новинската агенција „ТАСС“, космонаутот на…

Украина очекува Кина со своето влијание врз…

Украина очекува Кина да го искористи своето…

Џипинг го испофали Путин: Благодарение на него…

Благодарение на раководството на рускиот претседател Владимир…

Столтенберг: Русија сакаше помалку НАТО во Европа,…

Со очекуваниот близок пристап на Финска во…

Закана од Путин: Во 2014 немавме хиперсонично…

Рускиот претседател Владимир Путин денес изјави дека…