Објавено на:

Руските банки ќе ги простат кредитите на загинатиите во терористичкиот напад во „Крокус“ и нивните роднини

t

Банките самостојно ќе ги отпишуваат кредитите на загинатите во терористичкиот напад во „Крокус“ ​​и нивните најблиски роднини до 15 април, изјави гувернерот на Московската област Андреј Воробјов на својот канал „Телеграм“.
„Се обидуваме да им помогнеме на сите погодени од трагедијата. Сега се договоривме со Сбербанк и Дом.рф да го отпишеме долгот за два хипотекарни заеми на семејството Алмухаметов. До 15 април банките ќе ги отпишат кредитите на жртвите и нивните најблиски роднини независно, без посебни барања“, истакна Воробиев.

Во средата, 3 април, гувернерот дојде да ја посети Ангела Горјаева, чиј сопруг Илја почина во Крокус.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров повика да не се учествува на…

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги…

Макрон бара Киев да добие дозвола да…

Францускиот претседател Емануел Макрон се заложи Киев…

Борел: Легитимно е Украина да ја напаѓа…

Нападите на Украина на руска територија со…

Кремљ: НАТО веќе е во директен конфликт…

НАТО веќе е во директен конфликт со…

Естонскиот премиер се закани: Ќе направиме „сѐ…

Естонија ќе направи „сѐ што е можно“…