Објавено на:

Руските и белоруските спортисти суспендирани од учество на Европското летно спортско првенство во Минхен

t

Руските и белоруските спортисти суспендирани од учество на Европското летно спортско првенство во 2022 година во Минхен.

Советот на Европското првенство ја поддржа одлуката на девет федерации учеснички да ги исклучат руските и белоруските спортисти од натпреварувањето“, соопшти прес-службата на турнирот.

Натпреварувачката програма вклучува атлетика, велосипедизам, ритмичка гимнастика, веслање, триатлон, одбојка на плажа, пинг-понг, спортско качување, веслање и кајакарство. Европското првенство ќе се одржи од 11 до 21 август.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Белорусија негира: Нема мобилизација на војници во…

Мобилизацијата во вооружените сили на Белорусија не…

Толку од Украина, ситно броиме до војна!…

Церемонијата на потпишување на договорот за припојување…

Ќе почне ли тогаш “вистинската” војна? Луганск…

Луганската Народна Република треба да стане дел…

Им забранија да купуваат дијаманти: Советот на…

Советот на ЕУ усвои нови мерки против…

(Видео) РУСКАТА АРМИЈА И ТЕХНОЛОГИЈА ПОВТОРНО ПРИСТИГНУВА…

Првиот железнички состав натоварен со борбена и…