Руски хакери ја избришаа веб-страницата на бугарското разузнавање!

t

На датумот на кој Русија го слави Денот на военото разузнавање, хакери од групата „Килнет“ ја нападнаа веб-страницата на бугарската државна разузнавачка агенција .

Според соопштението, отстранети се веб-страницата ДАР, како и веб-страниците на разузнавачките служби на Естонија, Полска, Романија , Молдавија. . Веќе од полноќ работи страницата ДАР, а не работат само страниците за разузнавање на Полска и Молдавија.

Портпаролот на Владата, Антон Кутев потврди дека вчера за кратко време сајтот на ДАР исчезнал, немало протекување податоци.

Русија ги прогласи Бугарија и другите земји како непријателски.

Минатиот месец истата група ги нападна веб-страниците на бугарското претседателство, МВР и уште неколку институции.

Министерот за внатрешни работи и вицепремиер Иван Демерџиев објасни дека нападот е преоптоварување, слично на нападот врз веб-страниците на бугарските институции неодамна. Ништо посебно не излезе од тоа, го увери БНР и го нарече нападот напад на сликата. Страницата DAR не содржи речиси ништо, нема сериозни информации. Нападот против неа е удар во воздух“, рече Демерџиев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарија го одложи воведувањето на такса за…

Бугарија го одложи воведувањето на надоместокот за…

Австрија сѐ уште го блокира влезот на…

Австрискиот министер за внатрешни работи Герхард Карнер…

Бугарија е најнесреќната нација во ЕУ

Истражувањето покажа дека задоволството од животот е…

Комитетот за елиминација на расна дискриминација при…

Комитетот за елиминација на расна дискриминација при…

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…