Објавено на:

Руското Министерство за одбрана со ново соопштение: Кој град од денес е под руска контрола?

t

Бердјанск е под контрола на руските трупи – соопштија од руското Министерство за одбрана.

Ситуацијата во демилитаризираниот Бердјанск во Украина ја контролираат припадници на руската национална гарда.


„Бердјанск, кој беше демилитаризиран од руската армија, постепено се враќа во нормален живот. Ситуацијата во градот ја контролира руската гарда“, се наведува во соопштението на веб-страницата на гардата.

Според соопштението, членовите на гардата се ангажирани во деминирање на територијата на градот, отстранување на напуштената украинска опрема од улиците и обезбедување на јавниот ред. Под нивно покровителство се одвива хуманитарна активност – во градот е испорачана вкупно 36 тони хуманитарна помош.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кога Србија ќе влезе во ЕУ ќе…

Српската министерка за евроинтеграции, Јадранка Јоксимовиќ, изјави дека кога…

Официјално: Луганск е под целосна контрола на…

Министерот за одбрана Сергеј Шојгу му пријавил…

Русите гневни: Украина го ганатира Белгород, има…

Најмалку три лица загинаа, а десетици станбени…

Бориславова: Во Бугарија има политичари кои земаат…

Бугарските безбедносни служби имаат информации дека нашите…

Санкциите удрија во срцето на системот на…

Енергетската карта засекогаш ќе биде прецртана бидејќи…