Објавено на:

САД бара Индија да не го поткопува американскиот долар

t

Висок американски функционер за национална безбедност ја повика Индија да ги намали своите економски и воени врски со Русија, предупредувајќи на „последиците“ за секоја нација која и помага на Москва да го избегне неодамнешниот бран на западни санкции.

Говорејќи со новинарите по состанокот со индиските власти во четвртокот, заменик-советникот за национална безбедност на Вашингтон за меѓународна економија, Дејп Синг, го повика Њу Делхи да не го поттикнува рускиот увоз на енергија и да избегнува какви било потези кои би можеле да го „поткопаат“ американскиот долар.

„Она што не би сакале да го видиме е брзото забрзување на увозот на Индија од Русија што се однесува на енергија или кој било друг извоз што во моментов е забранет од САД“, рече тој, додавајќи дека Соединетите држави се „многу заинтересирани. сите земји, особено нашите сојузници и партнери, да не создаваат механизми кои ја поддржуваат рубљата и кои се обидуваат да го поткопаат финансискиот систем заснован на доларот“.

Иако ја осудува руската „непотребна војна“ против Украина, Синг рече дека неговата посета на Индија е „во дух на пријателство за да се објаснат механизмите на нашите санкции“, но сепак предупреди дека ќе има „последици [за] земјите кои активно се обидуваат да ги заобиколат или пополни“ тие санкции.

Запрашан што може да предизвикаат тие последици, советникот одби да елаборира, велејќи дека тоа е дел од „приватните дискусии што нема да ги споделам јавно“.

Забелешките на Синг следуваат по извештаите дека Москва и Њу Делхи во моментов разработуваат систем за плаќање рупија-рубља, што ќе им овозможи на двете нации да вршат билатерална трговија меѓусебно во валути. Индија, исто така, неодамна се согласи да купи количество руска сурова нафта со попуст, што е непопуларна одлука на САД и некои сојузници, кои започнаа кампања за казнени санкции дизајнирани да ја изолираат руската економија и да ја уништат рубљата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД загрижени поради потенцијална нестабилност на Западен…

Амбасадорката на САД во НАТО, Џулиен Смит,…

Не гледај што правам, слушај што зборувам:…

Со жалење можеме да констатираме дека советничката…

Германските власти до граѓаните: Штедете го плинот,…

Германските власти ги повикуваат граѓаните да се…

(Видео) Апсење во Македонија: Сузбиена криминална група…

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција…

Трајановски до советниците од ВМРО-ДПМНЕ: Каде што…

Советникот во Советот на Град Скопје, од…