Објавено на:

САД изразија загриженост поради нерегуларности на изборите во Србија

t

САД го поздравуваат исходот од изборите во Србија, но и изразуваат загриженост поради заклучоците на набљудувачката мисија на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), соопшти Стејт департментот.

„Ние ја споделуваме загриженоста на мисијата за комбинираното влијание на нееднаков пристап до медиумите, неоправданиот притисок врз вработените во јавниот сектор за поддршка на службениците, значителните финансиски нееднаквости и злоупотребата на државните ресурси што резултираа со нееднакви услови за учесниците“, соопшти Стејт департментот.


Се додава дека САД се задоволни што повеќе кандидати и партии на претседателските, парламентарните и локалните избори, кои го поддржуваат пристапувањето на Србија во Европската унија, добија значителна поддршка на изборите – што е јасна поддршка за стратешките приоритети на Србија.
Во одговорот се наведува дека Србија им се придружила на демократиите ширум светот, вклучувајќи ги и сите нејзини соседи, во осудата на „војната на Путин во Украина“, јави Бета.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија објави: Загубивме двајца високи офицери во…

Русија призна дека изгубила двајца високи офицери…

(Видео) “Добредојдовте драги браќа”: Со камбани СПЦ…

Српскиот патријарх Порфириј, на својата фејсбук страница…

Не запира: ЕУ во април имала инфлација…

Потрошувачките цени во Европската унија во април…

(Видео) Путин распореди “Терминатори” во источна Украина

Во обид да го зајакне својот арсенал,…

НАТО ќе ги продолжи разговорите со Финска…

Претставниците на НАТО во средата не успеаја…