Објавено на:

САД не поддржува ниту “голема Албанија” ниту “голема Србија”

t

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Косово, Џефри Ховениер, вели дека неговата земја не поддржува идеи ниту за Голема Албанија ниту пак за Голема Србија.

САД го поддржуваат територијалниот интегритет и суверенитет на секоја земја од Западен Балкан, дециден е амбасадорот.

Реакцијата на американскиот дипломат се случува по настаните за време на посетата на косовскиот премиер Албин Курти во Македонија, што предизвика бројни реакции поради знамето со „Голема Албанија“ кое се вееше на собирот.

Албанскиот политички фактор во земјата не го осуди и не се извини за инцидентот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Курти: Пописот во Косово е успешен

Косовскиот премиер Албин Курти го изрази своето…

УЖАС во соседна Србија: Мајка со нож…

Шестгодишно девојче од Ниш, итно е пренесено…

Вучиќ: Најмногу ме погоди што Македонија гласаше…

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва во интервју…

Стејт департмент: Америка испраќа оружје во вредност…

Америка денеска објави нов пакет помош од…

Вучиќ: Колективниот Запад нѐ потцени

Претседателот на Србија Александар Вучиќ вечерва изјави…