Објавено на:

САД протера руски дипломат од Вашингтон – Русија ќе одговори остро

t

Соединетите Американски Држави го протеруваат советникот-претставник на руската амбасада од Вашингтон како одговор на одлуката на Русија да го протера заменик-амбасадорот Барт Горман од американската дипломатска мисија во Москва, соопшти Стејт департментот за Спутник.


Ова е втора најважна функција по амбасадорот.


„Подготвени сме да потврдиме: САД ја известија руската амбасада да го протера советникот-претставник. Ова е директен одговор на неиспровоцираното протерување на заменик-шефот на нашата мисија од страна на Русија, кој има две недели да си замине иако тој не го заврши својот тригодишен мандат“, рече тој Дипломат на Стејт департментот.


Според нив, при носењето на одлуката се воделе од принципите на „паритет и правда“.
Да потсетиме, одлуката за протерување на Горман беше објавена на 17 февруари.

Русија ќе одговори на протерувањето на нејзиниот дипломат од амбасадата во САД, изјави рускиот амбасадор во Вашингтон, Анатолиј Антонов.


„Новото протерување го сметаме за уште еден непријателски чекор, насочен кон намалување на дипломатското присуство на Русија во САД. Нашиот одговор е предвидлив“, рече амбасадорот.


Тој укажа на „многу напори“ што ги прават руските дипломати за да се запре наметнатата американска ескалација.


Но, наидовме на категорично одбивање, со закана дека нашиот дипломат ќе биде уапсен ако остане барем еден ден во Вашингтон“, потенцира Антонов.


Претходно беше најавено дека САД, како одговор на протерувањето на заменик американскиот амбасадор Барт Горман од Москва, ќе го протераат рускиот советник во амбасадата Сергеј Трепелков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Членките на НАТО кои се соседи со…

Шест земји членки на НАТО, кои се…

Столтенберг го повика НАТО да ги укине…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја…

Русија редовно одржува вежби на стратешките нуклеарни…

Русија редовно одржуваше и продолжува да одржува…

Путин одобри користење на американските средства во…

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за…

ЕУ не планира да ѝ ги врати…

Европската унија нема намера да ги врати…