Објавено на:

САД сака да ги замрзне златните резерви на Русија

t

Американската министерка за финансии, Џенет Јелен, оствари средба со претставници на американскиот Конгрес за да разговара за можното замрзнување на златните резерви на Русија.

Овој потег уследува откако неколку конгресмени поднесоа предлог-закон за забрана на руското злато, кој треба да се фокусира на способноста на Русија да ги продава своите златни резерви со цел да го избегне влијанието на санкциите.

Сегашните санкции наметнати врз руските функционери, централната банка, претседателот Владимир Путин и другите мерки не влијаат на руските златни резерви што Русија ги акумулирала во последните неколку години.

Според претставници на американскиот Конгрес, Русија има околу 130 милијарди долари златни резерви.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

УШТЕ 70.000 ЧЕЧЕНСКИ БОРЦИ се подготвени да…

Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров изјави дека…

Голем успех: Сребро и бронза за македонските…

Од завршеното Светско првенство во кик бокс…

Лиз Трас смени министер бидејќи недолично се…

Британската премиерка Лиз Трас го смени министерот…

Сакам да сум денес динамит и сè…

Професорката по македонски јазик Билјана Котлар-Сакоман за…

Пентагон: Путин не донел одлука за употреба…

Пентагон оцени дека нема знаци дека рускиот…