Објавено на:

САД ѝ се закани и на Белорусија

t

Соединетите држави ја информираа Белорусија дека ќе се соочат со решителен одговор од Западот доколку дозволат нејзина територија да се користи за напад на Украина, изјави портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс.
„Во изминатите денови јасно и ставивме до знаење на Белорусија дека, доколку дозволи нејзината територија да се користи за напад на Украина, ќе се соочи со брз и решителен одговор од САД, нашите сојузници и партнери“, изјави тој за новинарите.
Прајс додаде дека во таква ситуација НАТО би можел да ги зголеми своите сили во земјите кои граничат со Белорусија.

Зборувајќи за одговорот на САД на руските предлози за безбедносни гаранции, Прајс рече дека одговорот нема да ја содржи оценката на американскиот претседател Џозеф Бајден дека Украина нема да може да влезе во НАТО во блиска иднина.
„Постојано велиме дека нациите имаат право да избираат партнерства и сојузи… Вратата на НАТО мора секогаш да остане отворена“, повтори Прајс.
Тој нагласи дека САД нема да кажат ништо што е спротивно на овој принцип, како и дека „САД не треба да зборуваат за позицијата на НАТО“.

На 17 декември 2021 година, Министерството за надворешни работи на Русија објави нацрт-договори со Соединетите Држави за безбедносни гаранции, како и договори за мерки за обезбедување на безбедноста на Русија и земјите-членки на Северноатлантската алијанса. Документот, меѓу другото, вклучува одредби за нераспоредување на ракети со среден и краток дострел во меѓусебен дострел, откажување од натамошното проширување на НАТО на сметка на поранешните советски републики и намалување на бројот на воени вежби. Консултации за овие прашања се одржаа на 10 јануари во Женева, на 12 јануари во Брисел се одржа состанок на Советот Русија-НАТО , а на 13 јануари во Виена се одржа состанок на Постојаниот совет на ОБСЕ.
Русија постојано ги негираше обвинувањата на Западот и Украина за агресивни дејствија, наведувајќи дека никому не се заканува и нема намера никого да нападне, а изјавите за „руска агресија“ се користат како изговор за распоредување што повеќе воена опрема на НАТО. што е можно.руските граници. Руското Министерство за надворешни работи претходно спомена дека изјавите на Западот за руска агресија и можноста да му се помогне на Киев да се одбрани од неа се и смешни и опасни. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Русија ги преместува војниците на своја територија и по сопствена дискреција. Според него, тоа никому не се заканува и никого не треба да загрижува.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија ѝ испрати на Украина нова воена…

Германија денеска испрати уште еден пакет воена…

Путин даде предлог ТРАЕН МИР, ама ако…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска, обраќајќи им…

Путин: Светот се приближи до точка од…

Рускиот претседател Владимир Путин се обрати до…

Захарова: Варшава го гледа западниот дел на…

Официјална Варшава го гледа западниот дел на…

Унгарија нема да обучува украински војници –…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…