Свирепо убиство на момче во Сплит – уапсени двајца од тројцата браќа што нападнале

t

Дваесет и двегодишен маж починал како последица на убод со нож во Сплит, соопшти Сплитско-далматинската полиција. Околу 55 минути по полноќ, неколку лица биле турнати на улицата Домовински рат во Сплит, при што бил избоден 22-годишен маж.

Повредениот млад човек итно бил пренесен во сплитската болница, но од повредите починал во 01:20 часот. Полицијата приведе три лица кои се поврзани со споменатиот настан. Полицијата утрово излезе со ново соопштение.

„Вечерва, еден час по полноќ во Сплит, на улица „Мажураниќево шеталиште“ 22-годишник бил нападнат од маж кој го прободел во пределот на градниот кош. Повредениот 22-годишен маж со возило на Брза помош е пренесен во болница, каде што ноќеска починал како последица од здобиените повреди.

Веднаш по добивањето на пријавата, полициските службеници излегле на местото на настанот, кое го обезбедувале и преземале дејствија за пронаоѓање на лица поврзани со настанот. Известен е заменикот на жупаниското државно правобранителство, кој излегол на местото на настанот и ја водел истрагата.

„Во службените простории се донесени повеќе лица, од кои две се уапсени во врска со убиството, а против нив се води кривична истрага со цел утврдување кривична одговорност“, соопштија од полицијата.

Како што јави Слободна Далмација, уапсени се тројца браќа, наводно наркозависници. Нападот се случил пред зградата во која живеат.

Според неофицијални информации, сите тројца се судриле со 22-годишниот. Во еден момент најстариот брат отишол во станот во кој живеат за да земе нож. Со него му нанел неколку тешки рани на младиот човек кој им подлегнал. Кога пристигнала полицијата, тој дал отпор при апсењето. Кога бил внесен во службеното возило, тој удрил со главата во жичената преграда во возилото и врескал на цел глас.

„Не знам дали претходно нападнале некого, но знаат да влезат во продавници, пекари и кафулиња и да крадат пари. Не забележав дека се агресивни. Ништо не слушнав додека итната помош и Полицијата дојде со сирени. Којзнае зошто го нападна кутриот и тоа тројца на еден“, изјави за Слободна станар од блиската зграда.

Постои сомнеж дека расправијата започнала откако 22-годишникот одбил да им даде пари на браќата, но засега случајот не се третира како убиство од личен интерес, пренесува далматинскиот портал.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се огласи Албанецот осомничен за убиството на…

Артан Хајризи негираше дека е вмешан во…

Цела Црна Гора и БиХ, како и…

Земјите од регионот се уште се под…

Хрватска испраќа канадер со два екипажи во…

Министерството за одбрана на Република Хрватска испраќа…

Хрватската спортистка Бланка Влашиќ

ПОЗНАТА ХРВАТКА ВО ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО ДОЗНА…

Милановиќ: Хрватите и Србите не ги спои…

Хрватите и Србите ги обедини соработката, а…