СДСМ потсетува дека сеуште биле на Власт и се правда: Во Италија и Турција струјата била поскапа

t

Со навремени мерки го штитиме стандардот на граѓаните, ова е најмало поскапување, а обезбедена е и финансиска помош за помали сметки за струја, пишува во денешното соопштение од СДСМ.

„Поради глобалната енергетска криза ширум светот расте цената на струјата. Во Италија цената на струјата е поскапена за 55 отсто, во Турција за 50 проценти. Со навремени мерки и политики успеавме да го заштитиме стандардот на нашите граѓани со најмало поскапување на струјата од 9,48 проценти.

Активирањето на сите расположливи енергетски капацитети за домашно производство на струја значително придонесе за тоа. За дополнителна заштита на граѓаните со пониски примања обезбедени се средства за помош на ранливите семејства. 7.500 семејства ќе добијат 600-800 денари за субвенционирање на сметките за струја. Во буџетот веќе има слободни 130 милиони евра, во наредниот период ќе следуваат и други антикризни мерки за помош и на граѓаните и на стопанството“, пишува во соопштението.

Од партијата потсетуваат дека се на Власт и дека преку Владата и наводното парламентарното мнозинство кое што го предводи СДСМ ќе продолжи со носење и реализирање мерки и политики со цел ублажување на последиците од енергетската криза.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СДСМ: Со ДПМНЕ е можно само враќање…

Со ДПМНЕ е можно само враќање назад…

(Видео) Каевски: Бараме итно ослободување на новинарот…

ДПМНЕ го врати ВМРО-МВРО на најбезобразен, брутален…

(Видео) Левица не коалиција со криминалци и…

Јавно ги демантираме малициозните наративи изготвени во…

СДСМ: Силјановска е маргинализирана и без програма

Мицкоски ја води кампањата на Силјановска и таа…

Ковачевски: Се грижиме за пензионерите, 30.000 денари…

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар…