Објавено на:

Себастијан Курц потпиша договор за вработување во САД

t

Поранешниот австриски канцелар, некогаш најмладиот премиер на светот, Себастијан Курц, потпиша договор за вработување во САД.

Како што пишува весникот „Естерајх”, Курц од следната година најмногу време ќе поминува во САД, бидејќи се вработил во приватниот сектор, во областа на инвестициите.

Курц најави дека следната година ќе објави детали за новото работно место и за која компанија станува збор. Естерајх тврди дека веќе е јасно дека Курц на новата работа ќе заработува повеќе отколку за време на неговиот мандат како канцелар.

Како канцелар имал годишна плата од 312.000 евра, а на новото работно место ќе заработува околу половина милион евра годишно.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД и Русија ќе ја убедуваат Турција…

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин вчера…

САД размислуваат да ги прогласат “Вагнер” за…

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден размислува…

Бомба на чешки пратеник: НАТО ја бомбардираше…

Европската Унија и Соединетите Американски Држави со…

САД се пишманија: Нема да ја прогласат…

САД нема да ја прогласат Русија како…

САД го поддржа протестот на Кинезите против…

САД ја изразија својата поддршка за луѓето…