Објавено на:

Себастијан Курц потпиша договор за вработување во САД

t

Поранешниот австриски канцелар, некогаш најмладиот премиер на светот, Себастијан Курц, потпиша договор за вработување во САД.

Како што пишува весникот „Естерајх”, Курц од следната година најмногу време ќе поминува во САД, бидејќи се вработил во приватниот сектор, во областа на инвестициите.

Курц најави дека следната година ќе објави детали за новото работно место и за која компанија станува збор. Естерајх тврди дека веќе е јасно дека Курц на новата работа ќе заработува повеќе отколку за време на неговиот мандат како канцелар.

Како канцелар имал годишна плата од 312.000 евра, а на новото работно место ќе заработува околу половина милион евра годишно.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Републиканците најавија гласање на импичмент за Бајден

Републиканците во Претставничкиот дом на САД во…

Јакимовски за тушот од О’Брајан за Мицкоски:…

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, на Фејсбук…

Северна Кореја отфрли разговори со „дволичните“ САД

Пјонгјанг ја отфрли понудата за продолжување на…

Амбасадата на САД открива за што разговарале…

Силна поддршка од САД за Македонија, нашиот…

Американски воено летало се сруши во Јапонија

Властите на островот Окинава бараат приземјување на…