Објавено на:

Северна Ирска: Планот на Лондон за измена на трговскиот договор со ЕУ е неприфатлив

t

Премиерот на Северна Ирска Мишел Мартин изјави дека планот на британската влада за измена на дел од трговскиот договор со ЕУ, склучен по излегувањето на Британија од Унијата, е неприфатлив и претставува „економски вандализам“ над Северна Ирска, јавува Би-Би-Си. Мартин смета дека промените на Протоколот за Северна Ирска ќе ѝ наштетат на економијата на земјата.

„Целосно прифаќаме дека има легитимни проблеми со функционирањето на протоколот и веруваме дека тие би можеле да се решат преку сериозни преговори меѓу британската влада и ЕУ“, рече Мартин. Тој додаде дека двојните регулаторни стандарди, кои исто така се дел од предлогот на британската влада, може да предизвикаат сериозна штета на економијата на Северна Ирска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хан: Германија нема време да разговара за…

Владата на Олаф Шолц е премногу занесена…

И Фајон ни порача: Трнлив ви е…

Годинава е исклучително важна за проширувањето. Ги…

Вучиќ: ЕУ ќе ја затвори вратата за…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Дубаи…

Лавров: Во Европската унија нема демократија туку…

Во Европската унија нема демократија туку „дисциплина…

(Видео) Блокирани улици и знамиња на “голема…

Албански мигранти во Велика Британија, со автомобилите…