Објавено на:

Северна Кореја се закани дека војната е „само прашање на време“

t

Пјонгјанг рече дека кршењето на воениот договор со Сеул најверојатно ќе доведе до „физички судир“.

Северна Кореја предупреди дека „воената конфронтација“ со нејзиниот јужен сосед сега се чини неизбежна по раскинувањето на воениот договор наменет да спречи зголемување на непријателствата меѓу двете нации, кои технички и понатаму се во војна.

Според условите на Сеопфатниот воен договор (CMA) потпишан во Пјонгјанг во септември 2018 година, Северна и Јужна Кореја се согласија „целосно да ги прекинат сите непријателски дејствија едни против други“. Ова вклучуваше прекин на воените вежби блиску до границата, забрана за вежби со жив оган во некои области и преземање чекори како што е отстранување на стражарски места долж Демилитаризираната зона.

Сеул суспендираше дел од меѓукорејскиот договор минатиот месец и го продолжи воздушниот надзор. Овој потег дојде во знак на протест поради успешното лансирање на шпионски сателит од страна на Пјонгјанг, за кој Југот рече дека ги прекршил условите од договорот. Како одговор, Северот во ноември изјави дека неговите сили „никогаш нема да бидат обврзани“ со договорот и вети дека ќе ги обнови сите мерки суспендирани од 2018 година.

Пјонгјанг го повтори своето предупредување во неделата, изјавувајќи дека Јужна Кореја се соочува со „тотален колапс“ доколку направи потези кои се сметаат за непријателски.

„Физичкиот судир и војната на Корејскиот полуостров станаа прашање на време, а не на можност“, изјави воен претставник, според Корејската централна новинска агенција (KCNA). „Непромислените и непромислени потези на Сеул може да доведат до „екстремен воен судир“, додаде официјалниот претставник.

Како одговор, Министерството за надворешни работи во Сеул рече дека секое лансирање на Северна Кореја со користење на технологија на балистички ракети претставува „јасно кршење“ на резолуциите на Советот за безбедност на ОН, според новинската агенција Јонхап. Таа инсистираше на тоа дека нејзините сопствени шпионски сателити се лансирани на „законски“ начин што не го нарушува меѓународниот мир и безбедност.

„Силно ја повикуваме Северна Кореја веднаш да престане со лажното поттикнување за нашите законски дејствија и какви било дополнителни провокации и брзо да се врати на патот на денуклеаризацијата“, рече претставник на Министерството за надворешни работи.

Во понеделникот, Пјонгјанг ги обвини САД за лицемерие што и дозволија на Јужна Кореја да лансира шпионски сателит од американска територија и покрај тоа што го осуди претходното лансирање на Северот.

Во соопштението на севернокорејската Национална управа за воздушна технологија се потсмеваа на „гангстерската логика на САД“, која предупреди дека ќе предизвика глобалниот мир и стабилност да бидат „изложени на неотповиклива опасност“.

Пјонгјанг и Сеул потпишаа примирје за ставање крај на непријателствата за време на Корејската војна во 1953 година. Меѓутоа, бидејќи не беше воспоставен формален мировен договор, двете земји технички остануваат во војна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Европска народна партија: ВМРО-ДПМНЕ доследно да го…

Манфред Вебер, претседателот на Европската народна партија…

САД го поддржуваат Преспанскиот договор, тоа го…

Елизабет Ален, потсекретарка за јавна дипломатија и…

Италија не ги признава возачките дозволи со…

Италија не ги признава возачките дозволи со…

Косово ќе ја тужи Србија за злосторства…

Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека…

Богоев со генералниот директор на корејската царина:…

„Системот за управување со ризици и податочен…