Села е единствен кандидат за претседател на Алијанса на Албанците

t

Актуелниот претседател на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, ќе биде единствениот кандидат на оваа партија на следниот конгрес што ќе се одржи на 27 март. Ситуација што не ги исклучува толкувањата дека албанските политички партии во земјава се султан – партии! Сепак, Села не се согласува со ова и вели дека неговиот политички субјект е еден од најлибералните и најдемократските субјекти во државата.

-Статутот на Алијанса е меѓу најлибералните и најдемократските во земјата, можете да го земете и да го проучите. АА го ограничува мандатот на партискиот претседател на два мандата, АА ја легитимира фракцијата внатре во партијата, без која до денес никој не го остварил ова право AА не анатемираше ниту еден член кој можеби кажал поинакво мислење дури и таму каде што не е местото. Јас како актуелен претседател на партијата го повикав секој член кој ќе биде и претседател на партијата да се натпреварува, да ја изрази својата кандидатура и да се натпреварува, рече Села.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија и Кина формираат енергетска алијанса

Русија и Кина се во процес на…

Селата ќе останат празни, градовите пренаселени –…

Во ноември 2021 година се издадени 406…

(Видео) Урнебесно – Села честиташе Велигден за…

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села,…

Ковачевски нema никаков легитимитет, вели Села

Зијадин Села нема да поднесе оставка од…