Села: Мислам дека ќе имаме избори во октомври

t

Вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 гостува лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села.

Запрашан за можноста за предвремени парламентарни избори, Села рече дека доколку нема почеток на преговори за почеток на преговори со Европската Унија во месец јуни, тогаш оваа Влада го губи целосниот кредибилитет и според него ќе се оди на избори во октомври.

„Покрај сите останати кризи со кои се соочуваме, секоја политичка партија во својата агенда ги има евроинтеграциите, но власта е таа која треба да го реализира, и доколку во јуни ние не добиеме датум за почеток на преговори тогаш оваа Влада го губи целосно кредибилитетот“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ најави дека ќе распише избори до…

„Еве ќе ги објавиме до крајот на…

Анкети во САД: Предноста на Бајден пред…

Анкетите за претседателските избори во 2024-та покажуваат…

Судијата од Џорџија го потопи планот на…

Судијата од Џорџија го отфрли барањето на…

Караван со поддржувачи на Роберт Кенеди Јуниор…

Денес, поддржувачите на демократскиот претседателски кандидат Роберт…

Без изненадувања: Единствена Русија на Путин победи…

Во Русија се одржаа регионални и општински…