Села: Мислам дека ќе имаме избори во октомври

t

Вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 гостува лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села.

Запрашан за можноста за предвремени парламентарни избори, Села рече дека доколку нема почеток на преговори за почеток на преговори со Европската Унија во месец јуни, тогаш оваа Влада го губи целосниот кредибилитет и според него ќе се оди на избори во октомври.


„Покрај сите останати кризи со кои се соочуваме, секоја политичка партија во својата агенда ги има евроинтеграциите, но власта е таа која треба да го реализира, и доколку во јуни ние не добиеме датум за почеток на преговори тогаш оваа Влада го губи целосно кредибилитетот“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Каша во Франција, Макрон го губи апсолутното…

Премиерката на Франција Елизабет Борн е избрана за првпат…

Првични проценки од изборите: Макрон го губи…

Според сите први проценки на институтите за…

Конечни резултати од изборите во Франција: Вториот…

Конечни резултати од изборите во Франција: „Заедно“…

Лукаревска: Ахмети кажа, избори ќе има во…

Заменик-претседателката на СДСМ Сања Лукаревска вечерва во…

Македонија им ја турна и најверојатно никој…

„Од изборите во ноември, партијата на Слави…