Се огласи МНР: Еве зошто се протерани руските дипломати од Македонија!

t

Министерството за надворешни работи на Република Македонија се огласи по протерувањето на тројцата руски дипломати од Македонија, со објаснување дека ја прекршиле Виенската конвенција за дипломатски односи.

– На 12 септември, во Министерството за надворешни работи беше повикан Амбасадорот на Руската Федерација кому му беше врачена дипломатска нота, со која тројца дипломати во Амбасадата на Руската Федерација во Скопје беа прогласени како непожелни во државата (persona non grata).

Ваквата одлука е донесена по информациите добиени од надлежните органи за превземени активности кои се во спротивност со Виенската конвенција за дипломатски односи, соопштија од МНР.

Во текот на вчерашниот ден настанот го коментираше и портпаролката на руското МНР, Марија Захарова, која ѝ порача на Македонија дека ваквите дејствија нема да останат без соодветен одговор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Надворешниот долг на Русија е на најниско…

Според податоците на Централната банка на Русија,…

Путин не отфрла мирно решение на конфликтот…

Русија никогаш не отфрлила мирно решение на…

Вучиќ: Србија не го менува ставот по…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ вечерва изјави…

Руската ФСБ спречила терористички напад на синагога…

Руската ФСБ спречила терористички напад во една…

Русија: Подгответе се за безусловна капитулација на…

Постојаниот претставник на Русија во ОН, Василиј…