Се очекува првиот снег во Македонија: Минусни температури во Лазарополе и Попова Шапка

t

Утрово на Попова Шапка и во Лазарополе е измерена најниска температура од -1 степен. Следат Берово со 0 степени, 1 Маврови Анови, Крива Паланка, 2 Крушево, 3 Штип, Битола, Претор, 4 Охрид, Прилеп, Виница, Струмица, Дебар, 5 Демир Капија, 6 Тетово, 8 Куманово, 9 Скопје-Петровец, Дојран, 10 Скопје-Зајчев Рид, 11 Гевгелија.

Според УХМР, денеска времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Во текот на попладнето облачноста ќе се намали. Ќе дува умeрен до засилен ветер од северен правец, поизразен долж Повардарието. Максималната температура ќе биде во интервал од 14 до 21 степен.

Во Скопје претпладне умерено до значително облачно, попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Максималната температура ќе достигне 18 степени.

Метеорологот Славчо Поповски најави дека наскоро се очекува првиот снег на повисоките планини.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се очекува првиот снег во Македонија: Минусни…

Утрово на Попова Шапка и во Лазарополе…

Падна првиот снег во Словенија

На врвот Кредарица, недалеку од Триглав, каде…

На Попова Шапка 11 степени под нулата…

Најстудено изутринава во државава е на Попова…

(Видео) Експресна реакција на Ѓорѓиевски: Екипите на…

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски,…

Тажна слика од Мариопол: Жителите топат снег…

Во украинскиот град Мариопол, луѓето топат снег…