Објавено на:

Се провоцира нов конфликт? Северна Кореја истрела проектил во Јапонското Море

t

Северна Кореја истрела неидентификуван проектил во Јапонското Море, објави во саботата јужнокорејскиот здружен штаб (JCS). Новинската агенција Јонхап цитира воен извор кој вели дека инцидентот најверојатно вклучувал балистичка ракета.

Пријавениот тест е втор спроведен од Север оваа недела и 15-ти оваа година, се вели во извештајот. Тоа доаѓа и само неколку дена пред полагањето заклетва на новоизбраниот претседател на Јужна Кореја, Јун Сук-Јол, што е закажана за вторник.

За време на неговата кампања, поранешниот јавен обвинител Јун посочи дека ќе заземе појастребски став кон Пјонгјанг отколку неговиот претходник Мун Џе-ин.
На воената парада кон крајот на минатиот месец, севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун изрази „цврста волја“ да продолжи да развива нуклеарно оружје и доколку е потребно да го користи „превентивно“ за национална одбрана.

Јун во саботата за Гласот на Америка изјави дека не исклучува средба со Ким во иднина. „Нема причина да се избегнуваат состаноците. Но, ако таквите состаноци се само за прикажување и не постигнат опипливи резултати за денуклеаризацијата и нашата економска помош на Северот, тие нема да бидат корисни за денуклеаризација на Северот и унапредување на меѓукорејските односи.

Американскиот Стејт департмент во петокот предупреди дека Северна Кореја подготвува нуклеарна проба уште овој месец. Пјонгјанг не го коментираше ова тврдење, но постојано инсистираше на тоа дека му треба нуклеарно оружје за одбранбени цели.

Тогашниот претседател на САД, Доналд Трамп и Ким одржаа серија историски состаноци во 2018 и 2019 година, зголемувајќи ги надежите за дипломатски пробив. Сепак, разговорите за денуклеаризација на Корејскиот полуостров оттогаш се заглавени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се провоцира нов конфликт? Северна Кореја истрела…

Северна Кореја истрела неидентификуван проектил во Јапонското…

Украински проектил повреди жители на гранична област…

Проектил испукан од правец на Украина паднал…

(Фото + Видео) Снимка од моментот кога…

Руски проектил денес ја погоди телевизиската кула…

Нападната главната телевизиска куќа во Киев? Оштетена…

Главната телевизиска кула во Киев, главниот град…

Национално омаловажување: Таче се израдува што бугарите…

Бугарија прифатила да го користи името „Северна“…