Силјановска Давкова: Време е да се намали бројот на пратеници и да се воведе една изборна единица

t

Ако има Словенија функционален систем, можеме да имаме и ние. Инаку, да во партијата сме разговарале, ми го соопшти ова претседатело. Ние во науката велиме дека обично бројот на пратениците треба да биде кубен корен од бројот на гласачите. Ние имаме голем Парламент. Секоја реформа треба да почнува од себе. Значи штедењето треба да почне од нас. Така што мислам дека сосема во ред е да се намали бројот на пратениците, истакна Гордана Силјановска Давкова, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија во централниот дневник на Сител телевизија.

Силјановска Давкова додаде дека ВМРО-ДПМНЕ ќе поддржи и една изборна единица.

– Обично една изборна единица проверив бидејќи неколку пати сум рекла дека има две и ги споменувам Србија и Холандија, ама по проверката видов дека има една изборна единица и плус отворени листи има и Словачка. А, една изборна единица има и Црна Гора. Значи четири држави и тоа мали држави. Кај едната изборна единица идејата е да дојде до изграз националниот интерес. Ние имаме проблем со нацинаоналниот интерес кога го градиме и во поглед на регионалните разлики ама и во поглед на етничките разлики. Но, кај пропоционалниот систем со една изборна единица ќе биде најголема проополционалноста, рече Силјановска Давкова.

Силјановска Давкова посочи дека во една изборна единица шансите на помалите партии се поголеми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Димни бомби и бело знаме: Косовците…

Демонстрантите на денешниот протест во Приштина фрлија…

ПУТИН ВЕЧЕРВА ИМ ОДГОВОРИ НА БРИТАНЦИТЕ: Поставуваме…

Москва и Минск се договорија да разместат…

Добра вест за нашинците во Германија: Нова…

Македонската дијаспора во Германија е голема и…

Суспендиран полицаец, вознемирувал средношколки

На 24.03.2023 добиена е пријава од средно…

Има ли подобар? ,,Комитата” Бобан Илиоски со…

Има ли подобар..? Бобан Илиоски е победник…