Силјановска Давкова: Денешната изјава на Мицкоски е добар политички потег, СДСМ во 2017-та не даде поддршка за една Изборна единица

t

Професорката и пратеник во Собранието, Гордана Силјановска Давкова вечерва во гостувањето во ТВ21, во врска со денешната изјава на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ за промена на изборниот модел, истакна дека ваквата негова изјава е политички добар потег, затоа што е важен за парламентарната демократија, а СДСМ само декларативно има став за, ама во 2017-та не даде поддршка за промена на изборниот модел.

Политички добар потег е новата изјава на Христијан Мицкоски за промена на изборниот модел, во многу држави е дури и уставна материја и не случајно за да не може лесно да се менува, ние говориме за промената на изборниот модел секогаш пред избори, што е погрешно, ова е важно прашање кое помалите партии го сметаа за важно, да има една изборна единица, вели Силјановска Давкова.

Силјановска Давкова истакна дека треба експертите да кажат и со научни аргументи и да се дојде до заедничко решение затоа што бројот на пратениците од помалите партии е многу важен за парламентарната демократија, а тие партии и пред овие избори инсистираа на вакво решение.

Силјановска Давкова вели дека СДСМ само декларативно дале поддршка за вакво решение дури во 2017 година кога ова прашање се најде на дневен ред, од СДСМ немало поддршка за истото, вели пратеничката.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Каевски: Неучество во техничка Влада на ВМРО-ДПМНЕ,…

Евентуално неучество на ВМРО-ДПМНЕ во техничката Влада…

МНОГУ Е БЕЛО ВО „БЕЛАТА ПАЛАТА“! Соработникот…

Градоначалникот на Општина Охрид, Кирил Пецаков од…

СДСМ: Џафери е добро решение за технички…

Сметаме дека Талат Џафери е соодветно и…

СДСМ: Мицкоски да излезе пред граѓаните и…

Од СДСМ порачуваат Христијан Мицкоски да не…

Се очeкува Јован Митрески да биде предложен…

Неофицијално се дознава дека на овој состанок…