Објавено на:

Симболичен гест: Генералното собрание на ОН го поддржа полноправното членство на Палестина – Македонија гласаше воздржано

t

Генералното собрание на ОН гласаше со големо мнозинство за палестинската кандидатура за полноправно членство во организацијата – симболичен потег поради американското вето во Советот за безбедност.

Резолуцијата доби 143 гласа „за“, 9 против и 25 воздржани. Во него се наведува дека Палестинците треба да бидат примени во ОН и да добијат некои дополнителни права како набљудувачи од септември 2024 година, пренесе АФП.

Генералното собрание не може да обезбеди полноправно членство на Палестина во организацијата. Потребно е одобрение од Советот за безбедност.

Македонија гласаше воздржано.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) НАЈМАЛКУ 27 МРТВИ ВО НАПАД НА…

Израелската војска утринава ја презеде одговорноста за…

Словенија го одлага признавањето на Палестина

Словенечкиот парламент денеска треба да расправа за…

Бомба од словенечкиот премиер: Словенија ќе ја…

Словенечката влада во четвртокот ја одобри одлуката…

Зголемени мерките на безбедност во Сребреница во…

Во Сребреница беа поставени плакати со порака…

САД се противат на „едностраното“ признавање на…

САД се противат на „едностраното“ признавање на…