Објавено на:

Си-Ен-Ен: Копнената операција на Израел во Газа може да заврши следниот месец

t

Американските власти очекуваат израелската воена активност насочена кон југот на палестинската енклава да заврши до јануари, објави медиумот.

Воената активност на израелските одбранбени сили (ИДФ) може да се префрли на стратегија со помал интензитет, која тесно таргетира одредени оперативци и лидери на Хамас во јануари, објави Си-Ен-Ен. Според медиумот, тактиката на операцијата би била слична на американската кампања против терористичките лидери во Ирак и Авганистан.

Во исто време, Вашингтон е длабоко загрижен за понатамошните израелски операции во јужниот дел на Газа. САД го предупредија Западен Ерусалим во „тешките“ и „директните“ разговори дека ИД не може да ги повтори истите деструктивни тактики што ги користеше на северот на палестинската енклава и дека мора да сторат повеќе за да ги ограничат цивилните жртви, објави во вторникот Си-Ен-Ен, цитирајќи голем број неименувани високи американски функционери.

Израел во петокот го обвини Хамас за прекршување на оперативната пауза и пукање на израелска територија, поради што ИД ги обнови непријателствата против палестинската воена група во Газа.

Според примирјето, непријателствата беа прекинати и беше дозволена хуманитарна помош во Газа, додека Хамас ослободи заложници во замена за ослободување на палестинските затвореници од страна на Израел.

Во услови на продолжување на непријателствата, ИД им нареди на Палестинците да го евакуираат најголемиот град во јужниот дел на Газа, Кан Јунис, и да продолжат кон областа Рафа, која граничи со Египет.

Шефот на Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа за палестинските бегалци во Газа (UNRWA), Томас Вајт, рече дека „дури и во Рафах, каде луѓето се принудени да бегаат, звукот на воздушните напади го одбележува денот“, додавајќи дека тие имаат „Нема што да им кажам“ на луѓето кои бараат совет каде да најдат безбедност.

Вајт додаде дека Рафа „нема да се справи“ со удвојувањето на раселеното население, истакнувајќи дека нема доволно вода и санитарна инфраструктура и дека има „илјадници без засолниште кои живеат на отворено“.

Портпаролот на ИД, Даниел Хагари, во понеделникот изјави дека израелската армија го гони Хамас во северниот дел на Газа, а сега тоа го прави и во јужниот дел на Газа. „Ќе дејствуваме со максимална сила против терористите и инфраструктурите на Хамас, додека ја минимизираме штетата за цивилите“, додаде тој.

Според канцеларијата за медиуми на владата во Газа, бројот на загинати достигна 16.000. На израелска страна, бројот на жртвите е околу 1.200 од ескалацијата на конфликтот на 7 октомври, а неодамнешните медиумски извештаи велат дека 82 војници на ИД се убиени од почетокот на копнената операција.

Западен Ерусалим соопшти дека 137 негови заложници остануваат во енклавата и дека 108 биле ослободени од Хамас за време на еднонеделниот прекин на огнот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Папата Франциск ги повика Израел и Хамас…

Папата Франциск денеска повика на итна испорака…

Шпаниjа ќе поднесе тужба против Изpаeл за…

Шпанија најави дека ќе се придружи на…

Нетанјаху ќе се обрати во американскиот Конгрес…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ќе одржи говор…

УНРВА: 35-45 загинати во нападот врз училиштето…

Директорката за комуникации на УНРВА, Џулиет Тума,…

(Видео) НАЈМАЛКУ 27 МРТВИ ВО НАПАД НА…

Израелската војска утринава ја презеде одговорноста за…