Објавено на:

Си Џипинг: Кинеската армија треба да се фокусира на подготовка за вистински непријателства

t

Народноослободителната армија на Кина треба да се фокусира на подготовка за учество во вистински непријателства, изјави кинескиот претседател и шеф на Централната воена комисија Си Џинпинг.


Според кинеската централна телевизија, тој испратил ваква инструкција до учесниците на семинарот за националната одбрана и воените реформи што се одржа во Пекинг. На настанот присуствуваа членови на Политбирото на ЦК на КЗК.


Шефот на НР Кина констатирал и потреба од стриктно придржување до планот за спроведување на предвидените цели на реформата.

Во 2015 година, кинеските власти објавија планови за реформирање на вооружените сили за да ги направат поефикасни.
Кинескиот претседател Си Џинпинг се обидува да создаде ултра модерна армија која ќе биде способна, доколку е потребно, да го одбие секој непријател, според него, најважниот услов за армијата е нејзината борбена способност и способност за победа.
По почетокот на реформите, во ПЛА беа создадени Стратешки ракетни сили, а во моментот тие заедно со копнените, воздушните, поморските сили и Народната вооружена полиција на НР Кина ги сочинуваат кинеските вооружени сили.


Дури и за време на својот говор на отворањето на 19-от Конгрес на Комунистичката партија на Кина во 2017 година, кинескиот лидер рече дека до 2035 година се планира да се заврши модернизацијата на вооружените сили на земјата, така што тие целосно да одговорат на предизвиците на нашето време и барањата на новото време. И до 2050 година, ПЛА треба да се претвори во напредни вооружени сили од светска класа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кинескиот претседател: Ќе ја зајакнеме комуникацијата со…

Кина ќе продолжи да ја зајакнува комуникацијата…

(Видео) Освојување на Вселената: Кинеските астронаути пристигнаа…

Новиот тим астронаути стигнаа до кинеската вселенска…

Пентагон: Кина најверојатно ќе складира 1.500 нуклеарни…

Кина најверојатно ќе има залихи од 1.500…

САД го поддржа протестот на Кинезите против…

САД ја изразија својата поддршка за луѓето…

(Видео) Трагедија во Кина: 38 лица загинаа…

Најмалку 38 лица загинаа, а две се…