Скандал: ЕВН призна дека СИТЕ ПЛАЌАМЕ ЗА КРАЖБАТА ВО АРАЧИНОВО?!

t

ЕВН призна дека сите граѓани плаќаат за украдената струја од Арачиново, пишива МКДЕНЕС.

Пред неколку дена откако ЕВН влезе во Арачиново се утврди дека во општината има огромни кражби на струја, многу дефекти и неправилности и веројатно ќе требаат месеци за да се поправи сето тоа.

ЕВН претходно се пожалија дека локалното население не дозволувало нивните екипи да си ја работат работата и дека често биле и физички напаѓани.

Вредноста на украдената струја достигнува и до 6 милиони евра, а таа “загуба” ја плаќаат сите граѓани, велат од Мкденес од каде велат дека ЕВН го потврдила тоа:

– Сите ја плаќаме и скапата и евтината тарифа од делот на украдената струја, рекле од ЕВН.

Целиот текст може да го прочитате на следниот ЛИНК

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тешка сообраќајна несреќа: Повреден 22-годишник од Арачиново

22-годишник од скопско Арачиново е тешко повреден…

(Видео) Оџата од Арачиново доби „мерцедес“ за…

Оџата од Арачиново за Рамазан Бајрам на…

Две лица се приведени за вчерашниот обид…

Две лица се приведени под сомнение за…

Обвинител изврши увид на местото на пукањето…

Основното јавно обвинителство Скопје информираше попладнево дека…

Нови детали за повредените од пукањето во…

Околу 13 часот и 45 минути едно…