Објавено на:

Следи нова криза? Петков најави излез од влада ако Борисов користи алтернативни мнозинства

t

„Целото бугарско општество е луто околу темата за замена на Гешев со Сарафов, на наше големо изненадување сослушувањето на министерот за правда беше блокирано од гласовите на ГЕРБ-СДС, ДПС и „Преродба”. Што има да се крие“.

Ова го изјави копретседателот на „Продолжуваме со промената“ Кирил Петков од маргините на Народното собрание.

Петков праша и зошто ГЕРБ-СДС користи алтернативни мнозинства.

„Нема шанси овој парламент да продолжи ако ГЕРБ продолжи со променливите мнозинства. Ова не е само предупредување, туку и повик дека тие воведуваат огромен ризик во политичкиот систем“, додаде тој.

За нас е проблем користењето на пловечкото мнозинство со ДПС и Преродба, потенцира Петков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарија го одложи воведувањето на такса за…

Бугарија го одложи воведувањето на надоместокот за…

Австрија сѐ уште го блокира влезот на…

Австрискиот министер за внатрешни работи Герхард Карнер…

Бугарија е најнесреќната нација во ЕУ

Истражувањето покажа дека задоволството од животот е…

Комитетот за елиминација на расна дискриминација при…

Комитетот за елиминација на расна дискриминација при…

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…