Објавено на:

Следува ли Roexit? – Во Романија сѐ погласни барањата за излез од ЕУ

t

По неколку години ретко користење, „Roexit“, зборот за напуштање на Романија од Европската унија поради културни и други националистички поплаки, експлодираше на социјалните и другите медиуми во последниве месеци.

Во Романија, зборот „Roexit“ повторно се појави. По неколку години ретко користење, кованицата на Романците за напуштање на Европската унија, инспирирано од британскиот „Brexit“, одеднаш ги преплави социјалните и дигиталните медиуми.

И се чини дека трендот ќе продолжи и годинава, со 545 објави „Roexit“ или #roexit на Facebook само во првата половина на јануари. Тоа е над осум пати повеќе од бројката за цела 2017 година, кога за прв пат се појави терминот кога се засили притисокот на ЕУ врз Букурешт за судски и други реформи.

За ова аналитичарите го обвинуваат порастот на десничарските елементи како што е двегодишната партија Алијанса за обединување на Романија (АУР), популистичка партија чие раководство го прифати традиционализмот и ксенофобијата.

Протести против ковид сертификати во Романија

Но, тие, исто така, наведуваат апели и меѓу истакнатите Романци кои го поддржуваа историскиот ентузијазам на земјата за европска интеграција во корист на евроскептицизмот, понекогаш повторувајќи ги руските и другите наративи однадвор.

„Зголеменото влијание на наративите промовирани од исток во романските медиуми покажува загрижувачки сигнали“, вели Флорин Зеру од Центарот за промоција на демократијата, дел од Националната школа за политички и административни студии на Романија во Букурешт, кој додава: „Овие наративи во последните две или три години почнуваат сѐ повеќе и повеќе да преминуваат од нејасни области во мејнстрим елементи“.

Нема индикации дека сегашното ниво на поддршка за „Roexit“ би го загрозило статусот на околу 19 милиони Романци како граѓани на Европската унија. Но, секое драматично отстапување од заедничките цели и приоритети со Унијата може да го попречи романскиот напредок во клучните области, како што се борбата против познатата широко распространета корупција, намалувањето на приходите и другите нееднаквости и подобрување на инфраструктурата за поттикнување на економскиот развој.

Извор: Радио Слободна Европа

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тешка сообраќајна несреќа на патот Кавадарци-Прилеп: Четири…

Синоќа на регионалниот пат Кавадарци-Прилеп, кај место…

Пред 80 години отворено е првото македонско…

На денешен ден пред 80 години, во…

Арачиновец ограбил сендвичарница, куќа и возило

На 22.09.2023 околу 12.00 часот во с.Арачиново,…

Подморница на иднината: Русите ја создаваат “Арктур”…

Централното проектантско биро „Рубин“ од Санкт Петербург…

Нов силен земјотрес во Турција!

Силен земјотрес со јачина од 4,6 степени…