Словенечката претседателка: Проширувањето на ЕУ е вистинскиот пат напред

t

Словенечката претседателка Наташа Пирц Мусар и нејзиниот австриски колега Александар ван дер Белен денеска ја завршија дводневната посета на Молдавија со средба со гувернерот на Народната банка на Молдавија, Октавијан Армасу.

Пирц Мусар уште еднаш истакна дека проширувањето на ЕУ е вистинскиот пат напред.

Коментирајќи ги напорите на Молдавија за членство во ЕУ, Пирц Мусар рече дека пристапните преговори се специфичен процес кој бара адаптација, преобликување и поддршка од целото општество, се вели во соопштението од кабинетот на словенечката претседателка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Битиќи: Со Планот за раст на ЕУ…

„Политичката понуда веќе е јасна, само коалицијата…

ЕУ не успева да ги оданочува супербогатите:…

Владите на Европската Унија годишно губат 286,5…

ЕУ дели бесплатни карти за патување низ…

Европската комисија повторно им подарува билети за…

Ренесанса во Полска: Прераснува во извозна сила,…

300.000 илјади Полјаци се вратиле дома само…

Маричиќ: Ја имаме најголемата шанса за влез…

Вечерва од Кисела Вода, Меѓународниот секретар на…