Објавено на:

Словенија предлага „данок на шеќер“ како мерка за борба против лошите навики

t

Една од предложените мерки за даночна реформа во Словенија, која моментално ја разгледува владејачката коалиција, е зголемување на данокот на додадена вредност (ДДВ) за пијалоците со додаден шеќер и енергетските пијалоци.

Министерството за финансии, според Форбс, со оваа мерка планира да собира дополнителни 12 милиони евра даночен приход годишно.

Причината за воведувањето на данокот, барем официјално, не е зголемување на даночните приходи, туку грижа за јавното здравје. На почетокот на мај, Стратешкиот совет за исхрана и Стратешкиот совет за здравје расправаа за можноста за промена на оданочувањето на зашеќерените и енергетските пијалоци како и на „нездравата храна“, но подоцна не ги споменаа.

Во заедничката изјава по состанокот во мај, двата стратешки совети истакнаа дека „редовното консумирање на зашеќерени пијалоци може да доведе до прекумерна тежина и дебелина, што го зголемува ризикот од развој на многу болести, вклучувајќи кардиоваскуларни болести, дијабетес тип 2 и некои форми на рак. “

Тие предложија „релевантните сектори да формулираат збир на мерки за промовирање на здрав начин на живот, вклучително и воведување на прогресивно оданочување за пијалоците со додаден шеќер и засладувачи и за енергетските пијалоци“.

Министерството за финансии првично предложи зголемување на ДДВ за слатките и енергетските пијалоци, иако во предлогот не се споменуваат пијалоци со засладувачи. Сепак, мерката може да се промени за време на советувањата на коалицијата и јавната расправа што ќе следи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Словенија го одлага признавањето на Палестина

Словенечкиот парламент денеска треба да расправа за…

Бомба од словенечкиот премиер: Словенија ќе ја…

Словенечката влада во четвртокот ја одобри одлуката…

Словенија предлага „данок на шеќер“ како мерка…

Една од предложените мерки за даночна реформа…

Словенечки политичар нападнат на јавен собир!

Главниот кандидат на Словенечката народна партија (СЛС)…

(Видео) СТРАШНО НЕВРЕМЕ во Словенија и Србија…

Невреме денеска имаше и во Словенија. Регистрирани…