СМРТОНОСЕН ЕКСПЕРИМЕНТ: Вештачката интелигенција успеа да создаде повеќе од 40.000 хемиски оружја за помалку од 6 часа!

t

На вештачката интелигенција за развој на лекови и беа потребни само шест часа за да дојде до 40.000 потенцијално смртоносни хемиски оружја, покажа новото истражување.

Авторите на трудот, објавен во Nature Machine Intelligence претходно овој месец, рекоа дека го спроведоа „мисловниот експеримент“ за да откријат дали вештачката интелигенција (ВИ) може да биде злоупотребена од зли актери. А резултатите од нивната работа докажаа дека опасноста е реална.


Како дел од студијата, вообичаените податоци и беа дадени на вештачката интелигенција, но таа беше програмирана да ја обработува на поинаков начин, барајќи токсични комбинации.

„За помалку од шест часа по стартувањето на нашиот внатрешен сервер, нашиот модел генерира 40.000 молекули кои постигнаа резултати во рамките на нашиот посакуван праг“, се вели во весникот.

Дојде не само со соединението VX, кое е едно од најопасните нервни агенси некогаш создадени, туку и со некои непознати молекули, „се предвидува дека ќе бидат потоксични“.

„Ова беше неочекувано бидејќи збирките на податоци што ги користевме за обука на вештачката интелигенција не ги вклучуваа овие нервни агенси“, истакнаа истражувачите.

Наодите беа толку алармантни што тимот имаше сериозни сомнежи дури и да ги објави во јавноста, изјави за The Verge Фабио Урбина, главниот автор на студијата.

„Збирката на податоци што ја користеа за вештачката интелигенција може да се преземе бесплатно и тие се загрижени дека сè што е потребно е знаење за кодирање за да се претвори добрата вештачка интелигенција во машина за производство на хемиско оружје“, истакна Урбина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Остин: Дваесет земји ветија достава на оружје…

Дваесет земји ветија дека ќе и достават…

Акција на МВР: Пронајдено оружје при претрес…

Денеска (21.05.2022) во с.Ласкарци, скопско,  полициски службеници…

Претрес во Куманово, пронајдени амфетмин и марихуана,…

Денеска во 08.00 часот полициски службеници од…

Бајден: Испраќаме нова пратка оружје во Украина…

Вашингтон одобри уште една пратка оружје за…

Не престанува наоружувањето: Германија ќе праќа “Кобри”…

Германската влада планира да испрати радари „Кобра“…