Смрт за пороците: Шеријатската полиција уништи скоро 4 милиони шишиња алкохол

t

Вкупно 3.873.163 шишиња главно пиво и други алкохолни пијалоци беа уништени во средата кога верската полиција во северниот нигериски град Кано, и истоимената држава, ја интензивираше акцијата против алкохолот.

Алкохолот, кој е забранета супстанца во претежно муслиманскиот регион, беше симнат од членовите на шеријатската полиција, наречена Хисба, на отворен простор во селото Тудун Калебава.

Додека булдожерите се превртуваа над шишињата, толпата, во која имаше верски полицајци и членови на владата, извикуваа и извикуваа „Алаху Акбар“ (Господ е голем).

„Кано е шеријатска држава и продажбата, консумирањето и поседувањето на алкохолни супстанции се забранети во државата“, рече на церемонијата Харуна Ибн Сина, шеф на Хисбах. „Ова е демонстрација дека победуваме во војната против злоупотребата на дрога и сите форми на опојни средства во Кано“, додаде тој.

Хисба продолжи да ги запали остатоците. Според жителите на селото, пожарот горел во текот на ноќта.

Шеријатската полиција има задача да го одржува исламскиот закон во државата, која се граничи со региони опфатени од џихадистички бунтовници. Денот во среда доаѓа кога Хисба започнува со засилена акција против потрошувачката на нелегални супстанции.

Алкохолот бил пресретнат во текот на неколку месеци од Хисбах додека трговците и другите граѓани шверцувале пива и други пијалоци во регионот од главно христијанскиот југ.

„Персоналот на Хисбах треба да го задржи темпото бидејќи злобниците смислија нова тактика за шверц на пиво и тешки дроги во државата“, рече гувернерот Абдулахи Ганџуд, според локалните вести.

По падот на диктатурата и враќањето на граѓанското право, Кано, заедно со другите држави на муслиманскиот север, повторно го воведе шеријатот. Продажбата и консумирањето алкохол се казнува со 80 удари со камшик.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Приведено лице по распишана потерница за доиздржување…

Денеска (08.12.2023) полициски службеници од Полициската станица…

(Видео) 50 полицајци повредени за време на…

Околу 50 полицајци се повредени како последица…

Британската министерка за внатрешни работи Браверман ја…

Британската министерка за внатрешни работи Суела Браверман…

Почина израелската полицајка која утрово беше нападната…

Почина израелската гранична полицајка која утрово се…

Три случаи на семејно насилство пријавени во…

Во полиција вчера и утрово биле пријавени…