Објавено на:

Снег во Хрватска и Словенија

t

Во поголем дел од Хрватска пристигна најавената промена на времето. Иако вчера беше претежно сончево, во вечерните часови од северозапад пристигна засилена облачност со врнежи од дожд, на места и грмежи.

Во текот на ноќта во Загреб почна да врне снег, што доведе до формирање на тенок слој снежна покривка на теренот и возилата.

Исклучително студен фронт минува и низ Словенија, па врнежите веќе зафатија поголем дел од земјата. Снежната линија ќе се спушти доста ниско, дури и до 600 метри надморска височина, а на некои места на север веќе врне снег.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Словенија предлага „данок на шеќер“ како мерка…

Една од предложените мерки за даночна реформа…

Словенечки политичар нападнат на јавен собир!

Главниот кандидат на Словенечката народна партија (СЛС)…

Маж ја ранил сопругата, ја убил нејзината…

Две мртви лица се пронајдени во семејна…

Хрватите се жалат: Црешите се поскапи од…

Хрватите се жалат дека црешите се прескапи,…

Пленковиќ ги собра потписите и го доби…

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ ги прими…