Снопче: Филипче си замина поради Алтернатива, а не поради пожapoт

t

Халил Снопче, пратеник од Алијанса на Албанците, на денешната собраниска седница за избор на нова влада истакна дека мандатарот Димитар Ковачевски понудил програма која, како што рече, и самиот е свесен дека нема да може да ја реализира.

Воедно, Снопче ја критикуваше актуелната власт на СДСМ и ДУИ во повеќе сегменти, вклучително и во делот со корупцијата и владеењето на правото.

-Има се повеќе корупција – рече тој, споменувајќи го и пуштањето од притвор периодов на многу бизнисмени и поранешни политичари.

Исто така, Снопче посочи и на лошото менаџирање со здравствениот систем и пандемијата со ковид 19, посочувајќи дека претходниот министер за здравство Венко Филипче се повлекол поради погрешна причина.

-Тој не си замина поради морална одговорност после пожарот во модуларната болница во Тетово, туку кога се направи договор местото да го земе Алтернатива – рече пратеникот на АА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Американскиот амбасадор со јасна порака: Сакаме Србија…

Американскиот амбасадор во Белград Кристофер Хил изјави…

ЦУК: Нема активни пожари, 12 изгаснати во…

Нема активни пожари во земјава, а 12…

(Видео) Облак од чад над нуклеарката во…

Ројтерс пишува дека генералниот секретар на Обединетите…

(Видео) Му пукнал филмот: Не му давале…

Вистинска драма како од холивудски филм се…

Шредер го тужи парламентот поради одземени привилегии

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер го тужи…