Советот на Европа ја критикува Финска за затворање на руската граница

t

Финска го затвори својот последен премин со Русија по приливот на мигранти, за кој Хелсинки тврди дека е „хибриден напад“ што го започна Москва.

Советот на Европа изрази загриженост поради одлуката на Финска да ги затвори сите гранични премини со Русија, предупредувајќи дека овој потег би можел да ги остави „екстремно ранливите“ мигранти заглавени без засолниште во текот на студените зимски месеци.

Во писмото упатено до Министерството за внатрешни работи на Финска во понеделникот, комесарката за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ, рече дека е „клучно“ Хелсинки да ги почитува правата на барателите на азил во светлината на затворањето на границите, потсетувајќи на своите обврски според меѓународното право.

„Целосното затворање на источната копнена граница предизвикува загриженост во однос на вистински и ефективен пристап до средствата за легален влез со цел да се побара азил“, напиша комесарот. „Загрижен сум дека овој чекор може да доведе до прекршување на принципот на неповратно враќање и на забраната за колективно протерување“.

Мијатовиќ понатаму истакна дека влошувањето на временските услови создава „значителен ризик по здравјето и животот“ на мигрантите, барајќи од финската влада да разјасни како има намера да ги заштити „екстремно ранливите“ луѓе во текот на зимата.

Финска објави привремено затворање на последниот преостанат граничен премин со Русија кон крајот на минатиот месец, откако веќе затвори седум други контролни пунктови поради зголемениот број баратели на азил. Финските власти во тоа време ја обвинија Москва дека намерно ги насочува мигрантите кон границата како дел од „хибридна операција“ за дестабилизација на земјата; Кремљ го отфрли обвинението како „целосно неосновано“.

За време на затворањата, од кои некои треба да завршат подоцна оваа недела, барателите на азил беа упатени до поморските пристаништа и аеродромите за да чекаат обработка.

Набргу по запечатувањето на последниот премин, Полска соопшти дека понудила да распореди тим од „воени советници“ во граничната област, при што Бирото за национална безбедност на Варшава објасни дека персоналот може да обезбеди „знаење на лице место за граничната безбедност, вклучително и во оперативна смисла“.

Додека Финска подоцна рече дека не знаела за полската понуда, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, предупреди дека секое такво распоредување ќе означи „апсолутно неиспровоцирана, неоправдана концентрација на воени единици на руската граница“.

Хелсинки е последната членка што се приклучи на НАТО алијансата предводена од САД, менувајќи ја својата долгогодишна политика на неутралност веднаш откако Москва ја започна својата воена операција во Украина минатата година. Русија рече дека Финска не претставува директна закана, но вети дека ќе преземе „одмазднички мерки“ за какви било активности што ја загрозуваат нејзината безбедност.

За разлика од Европската унија, Советот на Европа обезбедува форум за дијалог и соработка за земјите од целиот континент, но не донесува закони или не донесува обврзувачки политички одлуки. Сепак, од земјите-членки се очекува да се усогласат со пресудите на Судот за човекови права на телото, кој ја толкува и применува Европската конвенција за човекови права.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Поради вежбите на НАТО во Финска,…

Маневрите на НАТО во близина на границите…

Поради корупција уапсен е рускиот заменик министер…

Русија уапси министер поради примање мито.  Рускиот…

Европски систем за правда и целосен ветинг…

Клучна определба во новиот мандат на СДСМ…

Лавров се заканува? Западот е на работ…

Западот е на работ на директен воен…

Русија и Кина потпишаа Меморандум за соработка…

Врховниот командант на руската морнарица, адмирал Александар…