Објавено на:

(Видео) Специјалци од Канада ќе ја бранат Украина

t

Канада испрати мал контингент од воените сили за специјални операции во Украина, објавија канадски медиуми, повикувајќи се на неименувани извори.

Според нив, таквиот потег е „дел од напорите на сојузниците во НАТО да ја запрат руската агресија и да најдат начини за поддршка на украинската влада”.


Друга задача што им е доделена на специјалните сили е да ги евакуираат канадските дипломати во случај на влошување на ситуацијата во Украина, се наведува во извештајот.

Претходно медиумите објавија дека Канада испратила 200 војници во Украина за да помогнат во обуката на локалните војници.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Урнебесно: Русија бара Финска да го снмени…

До кога ќе трае ова забегано однесување…

САД ѝ испратиле на Украина половични хаубици?…

Артилериските системи што САД ѝ ги доставија…

Бугарски експерт за Дејли мејл: Можен е…

Највисоките безбедносни функционери на Владимир Путин разбираат…

Русија ќе плати оштета за штетите направени…

Русија ги засили напорите да ја преземе…

Украина: Од почетокот на војната се убиени…

Генералштабот на Украина соопшти дека од почетокот…