СРБИТЕ НЕ СЕ ОТКАЖУВААТ ОД ТУЖБАТА ПРОТИВ НАТО: Жртвите од Република Српска бараат оштета за бомбардирањето во 1995 година!

t

За тужбата против НАТО поради бомбардирањето на Република Српска во 1995 година има многубројни и релевантни докази и нема да бидат напуштени, изјави градоначалникот на Источно Сараево Љубиша Ќосиќ.


Ќосиќ во понеделникот за „Политика“ изјави дека е многу важно што адвокатот од Ниш, Срѓан Алексиќ, кој ги застапува жртвите од бомбардирањето на НАТО на Србија во 1995 година пред судот во Белград, ја поддржал иницијативата и изразил подготвеност да биде директно вклучени.
Алексиќ ги повика граѓаните на Република Српска, кои имаат наод од биопсија дека претрпеле последици од бомбардирањето, да се пријават во неговата канцеларија во Ниш за да можат да поведат постапка против НАТО.
Тој, исто така, го најави своето неизбежно пристигнување во РС со намера да ги преземе медицинските наоди на луѓе кои биле изложени на дејство на осиромашен ураниум и кои биле сериозно болни или починале, а тие или нивните семејства се подготвени да го поднесат и тужат НАТО за компензација.


„Мислам дека свеста и времето е зрело да бараме правда за нашите жртви“, рече Алексиќ.
Како што пишуваат српските медиуми, Алексиќ најавил дека може да се покренат тужби пред судовите во Српска и во Сараево веднаш по пристигнувањето на резултатите од институтот во Италија, кој ќе ги испитува наодите на граѓаните од Српска на кои им се слоши по бомбашкиот напад.
Италијанскиот адвокат Анџело Фиоре Тартаља, исто така, изрази подготвеност да се приклучи на тимот на Алексиќ, кој ќе ги застапува пред судовите граѓаните на Српска кои боледувале од рак и кои живееле во областите бомбардирани со осиромашен ураниум за време или по операцијата на НАТО „Намерна сила“ во 1995 година.
Сите негови клиенти, кои живееле во Косово и Метохија и Босна и Херцеговина за време на војната, а кои подоцна се разболеле од рак, според весникот, биле исплатени по 100.000 евра, и многу повеќе.


Во нападот на Република Српска, кој силите на Алијансата го извршија од 30 август до 14 септември 1995 година на територијата на БиХ без одобрение на Советот за безбедност на ОН, загинаа 46, а најмалку 98 припадници на Армијата на беа ранети Република Српска. За време на операцијата на НАТО „Намерни сили“ загинаа седум српски цивили, а 119 беа ранети.


Силите на НАТО фрлија вкупно 1.026 бомби врз Република Српска, вклучително и 13 крстаречки ракети Томахавк, додека вкупната тежина на фрлените експлозиви беше околу 10.000 тони.
За последиците од таа криминална кампања на НАТО против Република Српска сведочи и архивата на болницата во источно Сараево, каде од 1995 година биле регистрирани 95 пациенти заболени од малигни заболувања, а осум години подоцна имало 360.
Да потсетиме, во саботата беше одбележан Денот на сеќавање на жртвите од НАТО бомбардирањето во Република Српска, а по тој повод се одржа панихида за семејството Галинац, првите жртви од бомбардирањето на НАТО на гробиштата Грлица. во Источна Илиџа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Земјите од НАТО стравуваат од колапс на…

Лидерите на европските земји стравуваат од колапс…

Њујорк Тајмс: Лидерите на ЕУ во паника…

Владите на ЕУ испратиле претставници во САД…

Медведев предупредува на директен судир Русија-НАТО

Последен пат светот беше толку блиску до…

Истражување: Србите имаат 50% словенска генетика, останатото…

Денешните Срби имаат околу 50-60 отсто словенско…

Медведев предупредува: Ќе се пролеат реки кpв…

Заканата од директен конфликт меѓу Русија и…