Србија го враќа шахот во училиштата

t

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, оцени денеска дека машката шаховска репрезентација постигнала огромен успех со освојувањето на златниот медал на неодамнешното Европско првенство и најави тројно зголемување на буџетот за шаховската Федерација на оваа земја.

Наведувајќи дека сегашниот буџет изнесува околу 135.000 евра, Вучиќ рече дека е договорено негово зголемување за три пати и додаде оти ќе почнат разговори со шаховската Федерација за враќање на шахот во училиштата.

„Многу ви благодарам што се тука. Сервантес рекол дека човечкиот живот е партија шах, а Михаил Ботвиник дека шахот е наука. Нашиот Светозар Глигориќ рече дека шахот е борба со самиот себеси. Ние со децении игравме шах, а никогаш немаме остварено успех каков што постигна оваа фантастична генерација“, рече Вучиќ на приемот на српските шахисти во претседателскиот кабинет во Белград.

Вучиќ рече дека шаховскиот свет е посебен свет и оцени дека угледот на Србија драматично пораснал по освојувањето на златниот медал на Европското екипно првенство во машка конкуренција, кое минатата недела се одржа во Будва.

  (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото)УЖАС: Таткото на малиот монструм Кецмановиќ ја…

И сестрата на Коста Кецмановиќ заедно со…

Истражување: Србите имаат 50% словенска генетика, останатото…

Денешните Срби имаат околу 50-60 отсто словенско…

Хил: На маса не е признавање на…

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил во…

Орбан: Ќе стоиме со Србија ако ЕУ…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…

(Видео) Знаевте ли дека Лорд Волдеморт е…

Александар Вучиќ на својот профил на ТикТок…