Србија најде алтернатива: Го засилува економското присуство во Африка

t

Шестдневната посета на земјите од Централна Африка, министерот за надворешни работи на Србија, Никола Селаковиќ, ја заврши со посета на Камерун, каде што разговараше со премиерот, министерот за надворешни работи, како и со министрите за одбрана.

Бевме пречекани како големи пријатели и имав можност да се сретнам со министерот за надворешни работи на Камерун по трет пат во последните пет месеци“, рече Селаковиќ, соопштија од МНР.


Министерот посочи дека на сите средби била изразена подготвеност за зајакнување на политичкиот дијалог, но и соработката во областа на земјоделството, одбраната, телекомуникациите и современите технологии.

Тој исто така рече дека со премиерот на Камерун разговарал за потребата од склучување договор кој ќе ја дефинира правната основа за соработка меѓу двете земји, но дека сите соговорници се подготвени што поскоро да ја посетат Србија и да продолжат да комуницираат со колегите. министрите за конкретни видови соработка.

Селаковиќ рече дека поддршката на Камерун во заштитата на нашиот територијален интегритет и суверенитет е од особено значење за Србија и се заблагодари за активната поддршка што оваа земја ни ја дава на сите меѓународни форуми.

Сумирајќи ги посетите на Екваторијална Гвинеја, Габон, Сао Томе и Принципе и Камерун, министерот рече дека сите овие земји имаат огромен потенцијал за соработка и дека наша задача е да го зајакнеме дипломатското и економското присуство во овој дел од светот.

„Во четири земји се сретнавме со двајца претседатели и двајца премиери, министри за надворешни работи, за земјоделство и одбрана“, посочи Селаковиќ, додавајќи дека сите соговорници изразиле ентузијазам за напредокот на Србија, јави Танјуг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пендаровски и Вучиќ разговарале за “братските односи…

Претседателите на Македонија и Србија, Стево Пендаровски…

“Утеха” од Милановиќ: Нема да бараме Србите…

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска изјави дека,…

Пендаровски и Вучиќ ја поздравија одлуката на…

Претседателот Стево Пендаровски на Економскиот форум во…

Гореше небото над Белград, а еве и…

Навивачите на Црвена Звезда ја прославија 33.…

Српските медиуми гневни: Меѓу “кучињата” кои се…

Меѓу т.н кучиња на војната кои се…