Србија по 13-ти пат избира нов парламентарен состав по воспоставување на повеќепартискиот систем во 1990

t

Србија по 13-ти пат од обновувањето на повеќепартискиот систем во 1990 година на 3 април годинава ќе избере нов парламент, односно 250 пратеници на Народното собрание на Србија.

Годинава, на 3 април, покрај вонредните парламентарни избори, ќе бидат одржани и редовните претседателски избори, кои се одржуваат на секои пет години, а советниците на локалните собранија ќе ги избираат граѓаните од 14 града и општини, меѓу кои и главниот град Белград, чиј парламент има 110 советници.

Локалните избори на 15 февруари, Денот на српската државност, ги распиша претседателот на српското Собрание, Ивица Дачиќ и тие ќе се одржат во Белград и Бор, како и во општините Аранѓеловац, Смедеревска Паланка, Лучани, Књажевац, Медвеѓа, Бајина Башта, Долјевац, Кула, Кладово, Мајданпек и Сечањ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ослободен Србинот кој вчера беше уапсен на…

Поранешниот полицаец Миљан Јовановиќ, кој беше уапсен…

Значи некој ќе си легне на брашното:…

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил, синоќа…

Србија и Унгарија ќе ја поканат Македонија…

Српскиот министер за градежништво, транспорт и инфраструктура,…

Познато кога ќе продолжат преговорите меѓу Косово…

Во вторник, 4 април, во Брисел продолжува…

Вучиќ ѝ се заблагодари на Грција за…

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека…