Српската премиерка открива: Се уште има опасност од атентат на Вучиќ

t

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека се уште не е отстранета опасноста од атентат на претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

– За тоа комуницираме и со земји надвор од Европската Унија. Тоа се уште не сме го спречиле, борбата се уште трае и опасноста не е отстранета, изјави таа за српски медиуми.

Брнабиќ рече дека е невозможно лидерот на „кавачкиот клан“, Радоје Звицер , кој е осомничен дека е вмешан во организирањето на атентатот на претседателот на Србија, да биде „толку силен“ без поддршка од државниот врв.

– Невозможно е некој од Црна Гора да не знаел за Звицер и да не го спречил. Јас не верувам во тоа, рече Брнабиќ.

Таа претходно кажа дека известувањето дека се подготвува атентат на претседателот на државата е добиено од Европол, преку една членка на Европската Унија, со временска рамка која била планирана за првата половина на февруари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Важно соопштение од Народна банка: Раст на…

Во јули годинава според намената на кредитите…

Мотоциклист тешко повреден во сообраќајка

На 18.08.2022 во 11.40 часот било пријавено…

Во Тетово се одвива гласање на болни,…

Со гласањето на граѓаните во домашни услови…

Ветено, сторено: Започнуваме со изградба на капитален…

Градот Скопје денеска ја почна реализацијата на…

(Видео) Никогаш не сум зела пари: Нема…

Суспендиранаата обвинителката Вилма Рускоска денеска ја поднесе…