Српска лекарка наредила обдукција на починат од корона: Покажа дифузни тромбови низ целото тело, што значи исхемични промени насекаде

t

Директорката на болницата „Ковид“ во Батајница, Татјана Аџиќ Вукичевиќ, изјави дека иако повеќето постари пациенти биле во таа здравствена установа, минатата недела биле многу вознемирени од случајот со маж (46) кој починал веднаш по приемот. За прв пат откако беше отворена оваа болница, наредив судска обдукција, изјави Аџиќ Вукичевиќ.

Докторката Татјана Аџиќ Вукичевиќ за РТС изјавила дека 46-годишен маж не успеал да го победи Ковид.

„Ова е случај што не вознемири во болницата Батајница во текот на минатата недела“, нагласи Аџиќ Вукичевиќ.

„Се работи за млад човек, роден 1976 година, кој ги добил првите симптоми во неделата. Симптомите биле исти како кај сите други пациенти: треска и болки во мускулите. Тој е регистриран на клиниката „Ковид“ во Земун како лесен случај. вели докторот.

Тaa посочува дека неговата здравствена состојба брзо се влошила три дена подоцна.

„Во среда до четврток, кога се пријавил во приемно-тријажниот центар, општата состојба му била толку нарушена што практично станал од кревет во шорцеви и маичка. Веднаш бил примен во нашата болница, тоа беше рано во утрински часови, нормално скенирање на белите дробови и целосно уреден запис на ЕКГ и уредна лабораторија, освен малку покачен хемоглобин и, што е загрижувачки, не можевме да најдеме опиплив пулс“, објасни Аџиќ Вукичевиќ.

Неколку минути потоа, посочува, му поцрнеле рацете и бил префрлен на одделението за интензивна нега.

Веднаш започна реанимација која траеше 52 минути и тој почина“, изјави докторката.

„Ги замолив колегите од службата за радиологија да направат скен за починатиот пациент, кој покажа дифузни тромбови, што значи исхемични промени насекаде – од главата, белите дробови, желудникот, горните и долните екстремитети наредив да се изведе судска обдукција“, нагласи Аџиќ Вукичевиќ.

Таа посочи дека во болницата „Ковид“ во Батајница во моментов има 598 пациенти.

„Претежно е геријатриската популација, над 70 отсто се постари од 70 години, а повеќе од 70 отсто од нив се уште не се вакцинирани“, вели докторката.

Тој наведува дека претежно се работи за дементирани, стари и неподвижни лица со голем број на придружни болести кои им го отежнуваат лекувањето.

Тој посочува дека се работи за лица со ограничена подвижност или неподвижност и дека тоа е показател дека биле заразени од помлади членови на семејството.

На одделенијата за интензивна нега во најлоша состојба се 60 пациенти, а од нив 47 се интубирани.

„Тие се главно постари, иако како што знаеме, сите три вида на вирусот се во оптек. Она што уште повеќе не плаши и вели дека нема причина за опуштање – е тоа што една третина од овие дијагностицирани соеви се делта соеви, кои во Двегодишната војна со Ковид се покажа како најсмртоносни“, вели Аџиќ Вукичевиќ.

Голем број пациенти се и на респиратори, а таа бројка е загрижувачка затоа што скришум и омикрон во повеќето случаи се задржуваат во горниот респираторен тракт.

„Сепак, сега е толку лошо време што дури и полесни варијанти на вирусот ја зафатија постарата популација, а кога ќе ставите постаро лице на дополнителна кислородна поддршка, веднаш ќе помогнете во однос на функцијата на белите дробови, но има неуспех кај други органи“, објасни таа.

Посочува дека секојдневно имаат над 60 пациенти кои се на дијализа.

„Нашата дијализа не може да постигне, работи во четири смени. Ангио-салата, операционата сала постојано работат, а кај таквите се случува компликација по компликација“, истакна Аџиќ Вукичевиќ.

Покрај тоа, со недели гледаме голем број пациенти.

„Целата наша популација и ние кои сме вакцинирани со три дози конечно подлегнавме и се разболевме, на некој начин сите ние навистина ќе се заразиме со овој вирус. Она што го гледам како светлина на крајот од тунелот – ова е навистина полесна клиничка слика кај омикронот, чие долгогодишно присуство меѓу популацијата покажува дека вирусот почнал да слабее“, вели Аџиќ Вукичевиќ.

Тој посочува дека е несериозно да се каже дека се наѕира крајот на епидемијата, но секако дека сме на тој пат.

„Она што не охрабрува како лекари се овие моќни лекови кои се појавија во последниот месец, антивирусни лекови кои се навистина ефикасни против овој вирус“, рече докторката.

„Ова е чума, туберкулоза на новиот милениум “, заклучи Аџиќ Вукичевиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груевски: Никогаш не мислев дека мораме да…

ЦИПРАС НЕ ИНФОРМИРА ДЕКА АКО З.ЗАЕВ И…

Колку ќе заработи Германија од ЕУРО 2024?

ЕУРО 2024 ќе донесе значителни краткорочни економски…

Бугарија, Словачка и Латвија со најмала куповна…

Во 2023 година, реалната индивидуална потрошувачка (AIC)…

Ништо од радоста на должниците?! Уставен ќе…

Уставниот суд денеска поведе постапка за член…

Каде е македонското знаме?! Касами се сретна…

Лидерот на БЕСА, Биљал Касами, денеска во…