ССМ утре ќе постави 21 столче пред Влада, за сите министри по едно

t

Начелно сметаме дека сме измамени од делот на владата со кои што го преговаравме. За 10 дена е 1 јули и не се случува линеарното покачување од 2806 денари, нема најави. Утре ќе има 21 столче пред владата, колку што е бројот на министри во владата и ќе бараме да го прифатат амандманот од ССМ испратен до сите пратенички групи. Да дојде време да се освестат министрите и да го прифатат амандманот за да им помогнат на работниците, вели претседателот на ССМ, Дарко Димовски.

Тој информира дека амандманот е прифатен од повеќе опозициски партии.

Според Димитров, работниците ќе штрајкуваат се додека немаат ефект од штрајкот.

-Навистина сите треба да се охрабриме како работници. Од утрово имавме само два притисоци околу штрајкот. Масовен е штрајкот, целиот јавен сектор штрајкува, рече Димовски во вестите на ТВ Сител.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Премногу работеле? Вработените во обвинителствата на штрајк

Вработените во обвинителствата бараат повисоки плати и…

Работниците во автомобилската индустрија на САД заедно…

Работниците во автомобилската индустрија на САД на…

24-часовен штрајк на бродскиот сообраќај во Грција

Траектите во цела Грција денеска ќе останат…

ССМ поднесе до Собранието предлог за намалување…

Сојузот на синдикатите на Македонија поднесе предлог…

Трендафилов: Нема да дозволиме функционерите пак да…

На барање на Министерот за финансии Фатмир…