Објавено на:

Стејт Департментот соопшти: Нема да ја притискаме Украина да влезе во НАТО

t

Американскиот Стејт департмент објави соопштение во кое се вели дека САД нема да ја притискаат Украина да влезе во НАТО.

Нема да го коментиаме ставот на другите членки на НАТО, но ние постојано зборуваме дека суверените држави имаат право самите да ги бираат своите сојузи и да носат сопствени одлуки за безбедноста. И зборувавме дека во однос на оваа војна нема да ја притискаме Украина, ниту која било друга земја да пристапи или не во НАТО – се наведува во соопштението на Стејт департментот.

Во изјава, пак, за руски медиуми, претставник на на Стејт департментт изјави дека САД се подготвени за дипломатски чекори за решавање на кризата во Украина.

Доколку постојат дипломатски чекори коишто украинската влада ги смета за корисни, подготвени сме да ги направиме – изјави претставникот на Стејт департментот, коментирајќи ја изјавата на украинскиот претседател, Володимир Зеленски, дека Западот не учествува во решавање на кризата во Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Думата разгледува конечно влегување на украинските региони…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, вети дека…

Да им се спротивставиме на ѓаволите: Муслиманските…

Муфтиите од Кавказ ги повикаа муслиманите да…

И САД ја пуштија низ вода: Сега…

Процедурата за прием на Украина во НАТО…

Кисинџер: Неразумни се обидите на САД да…

Обидите на Вашингтон да ја вклучи Украина…

Украинскиот министер за одбрана најави ДОБРИ ВЕСТИ

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников напиша…