Објавено на:

Стејт департмент: Русија „не е подготвена“ за разговори со Украина

t

Портпаролот на Стејт департментот, Метју Милер, вели дека Русија „не е подготвена за какви било сериозни дискусии со добра волја“ откако меѓународниот собир во Швајцарија во текот на викендот не донесе никаков „интересен“ напредок.

„Активностите на Русија го покажуваат ова особено јасно бидејќи таа продолжува со бомбардирачките кампањи против критичната инфраструктура на Украина, им се заканува на бродовите во Црното Море и насилно преместува десетици илјади украински деца“, нагласи Милер.

Тој потсети дека во четвртокот, претседателот Бајден и претседателот Зеленски потпишаа билатерален безбедносен договор.

Овој правно обврзувачки договор содржи збир на меѓусебни обврски кои претставуваат историско покажување на поддршка за долгорочната безбедност на Украина.

– Тоа е клучна пресвртница бидејќи настојуваме да воспоставиме широка, меѓусебно зајакнувачка и моќна мрежа на нации за да ја заштитиме иднината на Украина и да ја поддржиме нејзината евроатлантска интеграција, вклучително и нејзината интероперабилност со НАТО, истакна Милер.

Портпаролот на Стејт департментот, исто така, ги осуди кинеските компании кои ја поддржуваат Русија со опрема и рече дека ќе се преземат активности со европските партнери за да се запре протокот.

Милер, исто така, го коментираше судирот меѓу кинески брод и филипински брод за снабдување во близина на спорните острови Спратли, велејќи дека „овој ескалаторен инцидент е последен во серијата провокации од страна на НР Кина за да се попречат критички потребните залихи да стигнат до членовите на службата стационирани во Сиера мадре.

Тие дејства одразуваат постојано непочитување на безбедноста на животите на Филипинците и на меѓународното право во Јужното Кинеско Море, додава Милер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова провокативна изјава на Медведев: Русија да…

Русија треба да направи се за да…

Сијарто: Ако не ја запреме војната стотици…

Стратегијата на Европската унија и НАТО не…

Кина до НАТО: Добро размислете што правите…

Кина го советува НАТО да размисли за…

НАТО се обврза да обезбеди воена помош…

НАТО официјално се обврза да обезбеди воена…

Гаши се сретна со претседателот на украинската…

На маргините на Парламентарниот самит во Вашингтон,…